YouTube’un başı dertte: 17 Mart’a kadar süre verildi

House Democrats on the Energy and Commerce Committee, YouTube’u bir kez daha aşırılık yanlısı içeriklerle ilgili politikalarını açıklamaya zorluyor. Komite liderleri Çarşamba günü Google CEO’su Sundar Pichai’ye gönderilen bir mektupta, platformda “aşırılık yanlılarını telkin eden, radikalleştiren ve harekete geçiren kışkırtıcı içeriğin gelişmeye devam ettiğini” belirttiler.

YouTube, aşırılık yanlısı içerikler ile yeniden gündemde

Kanun koyucular, “YouTube, politikalarında anlamlı reformlar yapmalı ve platformundaki tehlikeli aşırılık yanlısı ve alternatif içeriği ortadan kaldırmak için uygulama çabalarını güçlendirmelidir. Kullanıcı kazanmak, katılımı sürdürmek ve daha fazla reklam geliri elde etmek, ulusal güvenliğimizin pahasına olamaz.” açıklamasında bulundu.

Mektupta ayrıca şirketin aşırılık yanlısı içerikle ilgili politikaları ve bu kuralları nasıl uyguladığı hakkında birkaç ayrıntılı soru yer alıyor. Örneğin, 1 Kasım 2020‘den bu yana aşırılık nedeniyle kaç video ve kanalın çekildiğini ve bu videoların kaldırılmadan önce ne kadar etkileşimde bulunduğu gibi sorular soruluyor.

Ek olarak Google‘ın bu sorulara yanıt vermesi için 17 Mart’a kadar vakit verildi. Ancak Google, yorum isteğine hemen yanıt vermedi.

YouTube bir kez daha aşırılık yanlısı içeriklerle ilgili politikalarını açıklamaya zorlanıyor

En son mektup, geçen ay gönderilen benzer bir mektubu takip ediyor. Kongre’nin birkaç üyesi, Pichai ve YouTube CEO’su Susan Wojcicki’yi ABD Kongre Binası’na yapılan saldırıların ardından “öneri sistemlerinde kalıcı değişiklikler” yapmaya çağırdı.

Son olarak Pichai’nin bu ayın sonlarında bir Enerji ve Ticaret Komitesi duruşmasında Mark Zuckerberg ve Jack Dorsey ile birlikte ifade vermesi bekleniyor. Üçlü, seçimle ilgili yanlış bilgileri nasıl ele aldıkları ve salgınla ilgili politikaları hakkında sorularla karşılaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. YouTube’un başı dertte: 17 Mart’a kadar süre verildi için yorumda bulun

    YouTube’un başı dertte: 17 Mart’a kadar süre verildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak YouTube’un başı dertte: 17 Mart’a kadar süre verildi için ilk yorumu yapabilirsin.