YouTube bağımsız gazetecilere destek kampanyası başlattı

YouTube günümüzde haber kanallarına meydan okuyabilecek kadar güç kazandı. YouTube’da küçük prodüksiyonlarla hazırlanan bazı haber videoları ülke geneline yayılma başarısı gösteriyor. Bağımsız medya olduğu için YouTube’da daha özgür yayınlar seyrediyoruz. Milyonlarca kişi, TV’deki yorumcular yerine YouTube’daki yorumcuların görüşlerini merak ediyor. Bu durumun farkında olan YouTube, bağımsız gazetecileri destekleme kampanyasını duyurdu.

İlginizi Çekebilir Twitter’a YouTube videolarını doğrudan oynatma özelliği geliyor

Bağımsız gazeteciler için içerik üretici programı” adı verilen kampanya ile bağımsız gazetecilere ek maddi destek sağlanacak ve daha etkili videolar için online eğitim verilecek. YouTube uzmanları birebir destek verecek. Katılımcılara 20 bin dolar hibe edilecek.

Medill School ve YouTube iş birliği ile verilecek YouTube Gazeteciliği eğitiminin içeriği şöyle:

 • Prodüksiyon tasarımı: Kamera ve kamera aksesuarlarını kullanma, aydınlatma, video teknikleri, video düzenleme ve daha fazlası.
 • YouTube antrenmanları: YouTube kanalı oluşturma, kitleyi büyütme, analizler ve yorumlar, topluluklar gibi özellikleri kullanarak platforma hakim olma eğitimi.
 • Girişimcilik: Sürdürülebilir bağımsız bir ekonomi sağlama ve YouTube’un para kazanma özelliğini kullanma eğitimi.

Kimler başvurabilir

YouTube, medyada yeterince temsil edilmeyen geçmişe sahip gazetecilerin başvurmalarını özellikle istiyor. Türkiye’de yaşayan serbest muhabirlerden eski haber merkezi profesyonellerine, hatta gazetecilik öğrencilerine kadar aşağıdaki kriterleri karşılayan tüm bağımsız gazeteciler başvuru yapabilir:

 • Geçmişte haber sunma veya haber merkezinde çalışma deneyimi.
 • Şu anda bağımsız olarak çalışıyor veya çalışabiliyor olmak.
 • Ana odak noktası olarak haber videolarına ilgili olmak veya bu konuda deneyim sahibi olmak. Başvuru sahiplerinin başvurabilmek için YouTube kanallarının olması gerekmez.
 • Haber ve güncel olay içeriği geliştirme ve bağımsız videolarla varlık gösterip kitle edinmeyle ilgili en iyi uygulamaları pratiğe geçirebilme.
 • Türkiye merkezli olmak.

31 Mayıs 2021’e kadar başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için: https://newsinitiative.withgoogle.com/intl/tr/youtube/creator-program/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. YouTube bağımsız gazetecilere destek kampanyası başlattı için yorumda bulun

  YouTube bağımsız gazetecilere destek kampanyası başlattı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak YouTube bağımsız gazetecilere destek kampanyası başlattı için ilk yorumu yapabilirsin.