Yara bölgesindeki enfeksiyonları tespit edebilecek bandaj geliştirildi

Yara yerlerindeki enfeksiyonların kontrolü için söz konusu bölgedeki bandaj vb materyallerin kaldırılması gerekiyor ancak bu durum bazı koşullarda yara iyileşme sürecini de aksatabiliyor. Şimdi ise bilim insanları enfeksiyon varlığında ‘’parlayarak’’ uyarı verebilecek bandaj geliştirdi.

University of Rhode Island kurumu araştırmacıları nano boyuttaki karbon tüplerini modifiye etti ve söz konusu tüpler polimer liflerin arasına yerleştirildi. Böylece tek katmanlı bir yapı elde edilmekle birlikte karbon tüplerin yara yerindeki kimyasal bileşenlerle tepki verebilmesi sağlandı.

İlginizi Çekebilir Hava desteği ile çalışan diz bandajı geliştirildi

Yara dokusu

Hidrojen peroksit olarak adlandırılan bileşik insan vücudundaki beyaz kan hücreleri tarafından patojen bakteri varlığında salgılanıyor. Geliştirilen bandajdaki tüpler ise hidrojen peroksit ile tepkimeye giriyor ve parlak ışık altında tüplerin rengi ile yoğunluğu değişiyor. Böylece yara bölgesinde enfeksiyon bulunup bulunmadığı kontrol edilebiliyor.

Araştırmacılar yeni bandajı laboratuvar ortamında daha sonra da fareler üzerinde test etmeyi planlıyor.

Ayrıca Bkz. “Sonbahara kadar 100 milyon doz aşı gelecek”

Yeni araştırma Advanced Functional Materials adlı dergide yayımlandı.

Kaynakça https://today.uri.edu/news/smart-bandage-detects-could-prevent-infections/ https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adfm.202006254 https://newatlas.com/medical/smart-bandage-carbon-nanotubes-infections/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yara bölgesindeki enfeksiyonları tespit edebilecek bandaj geliştirildi için yorumda bulun

    Yara bölgesindeki enfeksiyonları tespit edebilecek bandaj geliştirildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yara bölgesindeki enfeksiyonları tespit edebilecek bandaj geliştirildi için ilk yorumu yapabilirsin.