Xbox’a Chromium tabanlı Edge müjdesi

Microsoft, Chromium destekli yeni Edge tarayıcısını Xbox konsollarında herkese açık olacak şekilde test etmeye başladı. Böylelikle Xbox One ve Xbox Series S / X sahibi olanlar, konsollarında Microsoft Edge’i kullanma imkanına erişecek.

Xbox kullanıcıları Edge Chromium güncellemesiyle Stadia’ya erişecek

Tarayıcı için fare ve klayve desteği henüz eksik ve bu test sürümünde bazı hatalar olsa da, Edge’in bir Xbox konsolunda istenildiği gibi çalıştığı rapor edildi. Xbox konsollarından web sitelerine erişmek isteyenler için bir hayli önem arz eden güncellemede Edge, Chromium ile geliştirdiği uyumluluk sayesinde Google’ın Stadia akış hizmetine de erişim sağlayacak. Öte yandan tarayıcı tabanlı oyunlara ve web üzerinden Skype ya da Discord gibi hizmetlere uyumluluk da ilerleyen zamanlarda geliştirilecek.

Söz konusu bu erken test sürümünün, Edge’de kullanılan aynı senkronizasyon motorunu içerdiği bildirilirken, uzantılar, dikey sekmeler, koleksiyonlar ve çoğu Edge masaüstü özelliğini de desteklediği görüldü. Microsoft’un Windows için verdiği Edge mevcut eski sürüm desteği 9 Mart itibariyle sona erecek. Böylelikle firmanın bu güncellenmiş tarayıcı üzerinde yaptığı test işlemlerinin yakında tüm Xbox konsollarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Açık kaynak koduna sahip olan bir web tarayıcısı projesi olan Chromium, Microsoft Edge, Yandex, ve Google Chrome gibi tarayıcılarının da temelini oluşturan yazılın olduğunu belirtmek gerekir. Microsoft’un da Xbox’ı PlayStation karşısında öne geçirecek bir adım için Chromium tabanlı Edge’i platformuna getirmesi gayet mantıklı bir hareket olarak duruyor.

Kaynak: TheVerge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Xbox’a Chromium tabanlı Edge müjdesi için yorumda bulun

    Xbox’a Chromium tabanlı Edge müjdesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Xbox’a Chromium tabanlı Edge müjdesi için ilk yorumu yapabilirsin.