Vajinal mantar enfeksiyonlarını tespit edebilecek akıllı tamponlar geliştirildi

Gelişmiş ülkelerde yaşayan ve rutin olarak sağlık hizmetine erişebilen kadınlar vajinal enfeksiyonlar açısından takip edilebiliyor ve tanı alabiliyor ancak gelişmemiş ülkelerde veya uç koşullarda yaşayan gerekli sağlık hizmetini alamayan insanları için bu durum mümkün olmayabiliyor.

Şimdi ise bilim insanları söz konusu durumu iyileştirmek amacıyla akıllı tampon ve ped geliştirdi.

Mantar enfeksiyonları

Gelişmemiş ülkelerdeki kadınların tanı alması genel olarak 2 durum sebebiyle gecikebiliyor. Bu durumlardan ilkini sağlık hizmetlerine yetersiz erişim oluştururken ikincisini ise sosyal tabular ile toplum baskısı, semptomların gizlenmesi oluşturabiliyor.

Bütün bu durumları göz önünde bulunduran Manipal Institute of Technology kurumu araştırmacıları enfeksiyonları tespit edebilecek hijyenik pedler ile tamponlar geliştirdi.

İlginizi Çekebilir Kancalı kurttan ilham alınarak ilaç depolayan cihaz geliştirildi

Araştırmacılar ilk olarak pamuk ipliklerini hapten solüsyonlarıyla muamele etti ve daha sonra söz konusu iplikler L-prolin ß-naftilamid adlı bileşenle muamele edildi. Söz konusu madde Candida albicans olarak adlandırılan mantarın neden olduğu enfeksiyonlarda mantarlar tarafından sekrete edilen ( salgılanan ) enzimlerle tepkime verdiğini ekleyelim.

C. albicans enfeksiyonlarında söz konusu pedlerde iplikleri içeren spesifik noktalarda renk değişimleri meydana geliyor ve iplikler açık pembe renge dönüşüyor. Böylece C. albicans’a bağlı enfeksiyonlar 10 dakika içerisinde tespit edilebiliyor.

[bkzdh=133600]

Araştırmacılar yeni tamponların ve pedlerin 22 ila 28 cent maliyetle üretilebileceğini belirtiyor. Yeni tamponlar ile pedler ticarileştirilebilirse mantar enfeksiyonlarının tanısı çok daha hızlı ve uygun maliyetli bir biçimde yapılabilir.

Yeni araştırma ACS Omega adlı dergide yayımlandı.

Kaynakça https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acsomega.1c00806 https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2021/acs-presspac-may-19-2021/tampons-sanitary-napkins-could-diagnose-yeast-infections-with-color-changing-threads.html https://newatlas.com/health-wellbeing/tampons-pads-detect-yeast-infections/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Vajinal mantar enfeksiyonlarını tespit edebilecek akıllı tamponlar geliştirildi için yorumda bulun

    Vajinal mantar enfeksiyonlarını tespit edebilecek akıllı tamponlar geliştirildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vajinal mantar enfeksiyonlarını tespit edebilecek akıllı tamponlar geliştirildi için ilk yorumu yapabilirsin.