Twitter, verilerini izlemek için kullanıcılardan izin istiyor

iOS 14.5‘in bir parçası olarak gelen Uygulama Takibi Şeffaflığı, kullanıcıların uygulama tarafından hangi verilerinin topladığını görebilmesine imkan veriyor. Ayrıca uygulamanın bu verileri toplamaya devam edebilmesi için kullanıcıdan izin alması gerekiyor. Bunun üzerine Twitter, kullanıcılardan izin isteyen yeni bir giriş sayfası ekledi.

İlginizi Çekebilir Twitter, Direkt Mesajlar’da arama özelliğini Android’e genişletiyor Ayrıca Bkz. “Twitter, Direkt Mesajlar’da arama özelliğini Android’e genişletiyor”

‘Alakalı reklam gösterimi için’

Twitter, uygulama takibine izin vermenin ‘reklamları alakalı tutmaya’ yardımcı olacağını belirtiyor. Sürüm 8.65 ile görülmeye başlanan sayda: “Twitter’ın, kullandığınız uygulamalar ve ziyaret ettiğiniz web siteleri gibi bu cihazdaki diğer şirketlerin verilerini izlemesine izin vererek reklamların sizinle alakalı olmasını sağlayın.” ifadeleri yer alıyor.

Açılır pencerede Twitter’ın neden izin istediğini açıklayan bir destek sayfasına bağlantı da yer alıyor. Destek sayfasında ayrıca kullanıcının izin vermesini sağlayabilmek için platformun mevcut uygulama gizlilik politikasına da bir bağlantı sunuyor.

Uygulamaların verileri takip etmesine izin vermek ya da verilen izini kaldırmak cihaz ayarlarından değiştirilebiliyor. Twitter ve daha birçok uygulama ve düzenleyiciler, Uygulama Takibi Şeffaflığı’nın uygulama geliştiricilerin reklam gelirlerinde önemli bir düşüşe yol açacağı ve Apple’ın kendi reklam ağına haksız avantaj sağlayacağı gerekçesiyle karşı çıkıyorlar.

https://appleinsider.com/articles/21/05/14/twitter-adds-app-tracking-transparency-prompt-in-latest-update

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Twitter, verilerini izlemek için kullanıcılardan izin istiyor için yorumda bulun

    Twitter, verilerini izlemek için kullanıcılardan izin istiyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Twitter, verilerini izlemek için kullanıcılardan izin istiyor için ilk yorumu yapabilirsin.