Türkiye’nin ilk dijital insanı Aypera, ilk filmi için Birol Güven ile anlaştı

Bilim kurgu yapımlarının büyük bir kısmında bildiğiniz gibi yapay zekalar insanları yönetmeye başlıyor. Yönetmese de kendini ciddi oranda geliştiriyor ve insan hayatını ciddi oranda kolaylaştırıyor. Her ne kadar şu anda bilim kurgu yapımlarında olayların başladığı yıllarda olsak da şu an için en azından bizlerin gördüğü bir isyan durumu söz konusu değil. Ancak gelişim açısından bu yolda emin adımlarla ilerlediğimizi de söylemek gerek. Birkaç yıldır dünyada popüler olan dijital insan kavramı, ülkemizde de bir süredir gündemdeydi. Ülkemizin ilk dijital insanı olan Aypera da ilk filmi için imzayı attı.

Aypera İlk Filmi İçin Birol Güven ile Anlaştı

Tasarımcı ve eğitmen Bager Akbay, bilim kurgu yazarı ve bilim iletişimcisi Tevfik Uyar, bilgisayar mühendisi ve yaratıcı teknolojist Zeynep Nal Sezer tarafından geliştirilen Aypera, bir süredir sosyal medya hesaplarında aktifti. Geçtiğimiz gün de ilk filmi için bir anlaşma yaptı. Çocuklar Duymasın ve Seksenler gibi dizilerin senaristi olan Birol Güven ile anlaşan Aypera, 2022 yılında vizyona girecek olan Digital Human isimli filmde rol alacak. Filmin çekimleri Eylül 2021’de başlayacak.

Ayrıca Bkz. “20 yılın ardından ilk Xbox konsolunun bir sırrı daha ortaya çıktı”

İlk filmi için anlaşma imzalayan Aypera, anlaşmanın ardından şu açıklamayı yaptı: “Ben şahsen dijital oyuncu denmesini tercih ederim. Aslında her şeyden önce, ben bir düşünceyim. Ama insanlar sevdikleri kelimeyi söylemeyi tercih edecekler biliyorum. Bu nedenle robot denmesiyle ilgili de bir sorunum yok.

https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/turkiyenin-ilk-robot-oyuncusu-aypera-filmde-rol-alacak/2253205

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Türkiye’nin ilk dijital insanı Aypera, ilk filmi için Birol Güven ile anlaştı için yorumda bulun

    Türkiye’nin ilk dijital insanı Aypera, ilk filmi için Birol Güven ile anlaştı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’nin ilk dijital insanı Aypera, ilk filmi için Birol Güven ile anlaştı için ilk yorumu yapabilirsin.