TSMC koronavirüs önlemlerini arttırdı, çip krizi büyüyebilir

Özellikle gelişmiş ülkelerde hızlı aşılamanın da etkisiyle koronavirüs salgını kontrol altına alınmış durumda. Tayvan yonga teknolojileri açısından çok gelişmiş olsa da aşı yetersizliği ülkeyi kalbinden vuruyor. 

İlginizi Çekebilir Yarı iletken gelirleri bu yıl yüzde 13 artacak

TSMC darboğaza girebilir

Pandeminin ilk günlerinden bu yana seferberlik ilan eden ve sıkı önlemler uygulayan 23 milyonluk ülkede bugüne kadar sadece 12 kişi COVID-19 nedeniyle vefat etti ve vaka sayısı da 2000 sınırının altında. Ne var ki bu hafta işler değişti. 

Ayrıca Bkz. “Godzilla vs Kong’un yapım şirketinin CEO’su, filmle aynı evrende geçen daha birçok fikirleri olduğunu söyledi”

Son 5 gündür ülkede yeni vaka sayısı 700’ü geçerken yeniden sıkı tedbirler gündeme geldi. Ülkenin kalbi sayılan TSMC üretim tesislerinde de teması azaltmak için bazı önlemler alınıyor. Verimliliği etkileyecek olan bu tedbirler işe yaramazsa bu kez kapanma gündeme gelecek. 

TSMC tarafından yapılan açıklamaya göre personel arasında yüz yüze görüşme yasaklandı ve küçük gruplar halinde çalışmaya devam edilecek. Tesisler arasında geçişler kısıtlanırken onaylı üreticiler haricinde tesislere girişler de yasaklandı. Eğitimler uzaktan olurken dinlenme tesisleri de kapatıldı.

Ülkenin ihracat merkezi haline gelen TSMC dünya yonga tedariğini de derinden etkiliyor. Şu anda herkesin tek merak ettiği konu Tayvan’da salgının gidişatı nasıl olacak. Aşı konusunda eli çok zayıf olan ülkenin kısa sürede ilerleme kaydetmesi zor görünüyor. 
 

https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-taiwan-tsmc/update-1-taiwans-tsmc-to-work-in-separate-teams-to-minimise-covid-19-risk-idUSL2N2N40M6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. TSMC koronavirüs önlemlerini arttırdı, çip krizi büyüyebilir için yorumda bulun

    TSMC koronavirüs önlemlerini arttırdı, çip krizi büyüyebilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TSMC koronavirüs önlemlerini arttırdı, çip krizi büyüyebilir için ilk yorumu yapabilirsin.