TSMC, artan 5 nm talebi için harekete geçti

Mobil işlemci üretiminde önemli firmalardan biri olan TSMC, 5 nm üretimi için çalışanları için çalışma yaptı. Akıllı telefonlarda 5 nm işlemcilerin öne çıkmasıyla tedarik talebini karşılamak isteyen firma, birimleri arasında değişiklik yaptı.

ABD’nin Huawei’ye uyguladığı yaptırımlara bağlı olarak TSMC’nin Huawei ile ilişkisi sonlandırılmıştı. TSMC’nin en büyük gelir kaynağı olan Huawei’in kaybı, TSMC’ye büyük sorunların oluşturabileceği konuşulmuştu. Ancak firma çalışmalar için yatırım yapmaya devam ediyor.

TSMC, 5 nm üretimi için 1000 çalışanı daha görevlendirecek

Asian Times tarafından paylaşılan habere göre, firma üretimi artırmak amacıyla Tayvan’da bulunan Güney Tayvan Bilim Parkı’ndaki fabrikasında 1000’den fazla mühendisi görevlendirmeyi düşünüyor. Halihazırda 1 ayda üretilen 5 nm yonga sayısının 60 – 70 binden 120 bine çıkarılabileceği aktarılıyor.

 5 nm kullanılan işlemciler genellikle amiral gemisi modellerinde tercih ediliyor. Eski nesil yongalara göre daha yüksek performans veren 5 nm yongası, performans konusunda da artış sağlıyor. TSMC şu anda Apple, MediaTek, AMD ve Qualcomm için 5 nm yongası üretimi gerçekleştiriyor. Huawei’ye son 5 nm yonası tedariki de Eylül 2020’de yapılmıştı.

5 nm değeri bulunan işlemciler arasında Apple A14 Bionic, Huawei Kirin 9000, Huawei Kirin 9000E, Samsung Exynos 2100, Samsung Exynos 1800 ve Qualcomm Snapdragon 888 yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. TSMC, artan 5 nm talebi için harekete geçti için yorumda bulun

    TSMC, artan 5 nm talebi için harekete geçti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TSMC, artan 5 nm talebi için harekete geçti için ilk yorumu yapabilirsin.