Toyota, çip krizi nedeniyle Japonya’daki iki tesisinde üretime ara veriyor

Otomotiv dünyasında patlak veren çip krizi, üretimi kötü yönde etkilemeye devam ediyor. Son olarak Toyota da önümüzdeki ay Japonya’daki iki tesisinde üretime ara vereceğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, iki tesisteki toplam üç üretim hattında üretimin duracağı belirtildi. Toyota’nın Iwate fabrikasında, C-HR’ın üretildiği hat 7 Haziran’dan itibaren 8 gün boyunca çalışmayacak. Aynı tesiste Yaris ve Yaris Cross’un üretim hattıysa yine aynı tarihten itibaren 5 gün boyunca kapalı kalacak.

İlginizi Çekebilir Toyota’dan yeni elektrikli SUV konsepti: bZ4X

Aynı tarihten itibaren Miyagi Prefecture fabrikasında da Yaris Cross’un üretildiği hat üç gün boyunca çalışmayacak. Bu kararla birlikte Toyota, çip tedarikindeki aksamalar nedeniyle ilk kez kendi ülkesinde üretimi durdurmuş olacak. Nikkei Asia’nın haberine göre bu aksama nedeniyle Japon markanın üretiminde 20 bin adet kayıp yaşanacak.

Ayrıca Bkz. “İkonik model artık elektrikli: Ford F-150 Lightning resmi olarak tanıtıldı”

Söz konusu rakam, mart ayında sona eren mali yıl içerisinde gerçekleşen üretimin yüzde 1’inden daha azına denk geliyor. Dolayııyla bir tek bu haberi göz önüne aldığımızda rakamlar pek karamsar durmasa da işin küresel boyutu biraz daha büyük. Zira AlixPartners’ın kısa süre önceki raporuna göre çip krizi yüzünden bu yıl küresel araç üretiminde 3.9 milyon adet kayıp yaşanacak. Bunun da üreticilere maliyeti 110 milyar dolar civarında olacak.

Bu yılın ilk çeyreğinde patlak veren çip krizi ikinci çeyrekte daha kötü bir hal aldı. Üstelik durumun 2022 yılından önce normale dönmeyeceği konuşuluyor. Hal böyle olunca, ülkemizde zaten pamuk ipliğine bağlı olan fiyat artışlarına bir sebep daha eklenebilir.

https://asia.nikkei.com/Business/Automobiles/Chip-shortage-forces-Toyota-to-halt-production-at-2-plants-in-June

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Toyota, çip krizi nedeniyle Japonya’daki iki tesisinde üretime ara veriyor için yorumda bulun

    Toyota, çip krizi nedeniyle Japonya’daki iki tesisinde üretime ara veriyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Toyota, çip krizi nedeniyle Japonya’daki iki tesisinde üretime ara veriyor için ilk yorumu yapabilirsin.