Tesla sürücünün anlık durumunu izlemek için kabin kamerası kullanmaya başladı

İç tarafa bakan kamera birkaç yıldır Tesla‘nın elektrikli araçlarında mavcuttu, ancak şimdiye kadar öncelikle güvenlik işlevleri için kullanılıyordu. Tesla şimdi ise yeni yazılım sürümünün beta testinin bir parçası olarak, sürücü davranışlarının izlenmesine izin verdi.

İlginizi Çekebilir Tesla, otomobillerinin fiyatını 10 bin dolar düşürecek olan patenti 3 dolara aldı Ayrıca Bkz. “Oppo Reno 6 akıllı telefon serisi tanıtıldı”

Trafik güvenliğini sağlamak adına sürücünün yüz ifadelerini, duruşunu ve jestlerini gözlemleme fikri başlı başına yeni değil, bazı otomobil üreticileri tarafından arabalarına uygulandı ancak Tesla bu yaklaşımı son ana kadar göz ardı etmişti. Otopilot, sürücünün dikkatinin ne zaman yoldan ayrıldığını ancak direksiyon simidinde direnç olmamasıyla belirleyebiliyor ve ardından sistem, direksiyona tekrar hakim olma konusunda sürücüye bir uyarı veriyor.

Seyir halindeyken arka koltuğa geçilmeyecek

Electrek tarafından belirtildiği üzere otomatik pilot devreye girdiğinde, yazılım güncelleme sürümü 2021.4.15.11 kameraya aracılığıyla sürücünün izlenme fonksiyonunu otomatik olarak açacak. Kullanıcı bu veri işleme politikasına rıza göstererek ilgili menü öğesini işaretlemedikçe, kamera tarafından alınan görüntüler elektrikli aracın yerleşik sistemlerinin dışına aktarılmıyor.

Basın, güvenlik kurallarının kötüye kullanıldığına dair birçok örneği tartıştığından, kamera yardımıyla yalnızca sürücünün dikkatinin yoldan uzaklaşıp dağılmadığını kontrol edilebilecek. Yani artık direksiyon başında uyumak veya seyir halindeyken arka koltuğa geçmek daha da zor olacak.

https://electrek.co/2021/05/27/tesla-releases-driver-monitoring-system-cabin-camera/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tesla sürücünün anlık durumunu izlemek için kabin kamerası kullanmaya başladı için yorumda bulun

    Tesla sürücünün anlık durumunu izlemek için kabin kamerası kullanmaya başladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tesla sürücünün anlık durumunu izlemek için kabin kamerası kullanmaya başladı için ilk yorumu yapabilirsin.