Süre doldu: WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyenlere ne olacak?

Beklenen oldu ve tüm dünyada tartışmalara konu olan WhatsApp gizlilik sözleşmesi bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Böylece 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan popüler mesajlaşma uygulamasında yeni bir dönemin kapıları aralanmış oldu. Peki bundan sonra neler olacak?

Ayrıca Bkz. “Twitter, Direkt Mesajlar’da arama özelliğini Android’e genişletiyor” İlginizi Çekebilir Yeni WhatsApp özelliği sayesinde istenmeyen mesaj bildirimlerine “süresiz” son

WhatsApp sözleşmesi nedir?

Yeni WhatsApp sözleşmesi, kullanıcıların WhatsApp’taki verilerinin Facebook ile paylaşılmasına izin veren bir gizlilik sözleşmesidir. İlk kez 4 Ocak tarihinde duyurulan bu sözleşmenin asıl amacı ise kullanıcıların Facebook, Instagram ve WhatsApp verilerini senkronize ederek her üç platformda da çok daha kişiselleştirilmiş reklam hedeflemeleri sunabilmek.

Bu kapsamda WhatsApp kanadından yapılan açıklamaya göre Facebook şirketleri ile paylaşılan WhatsApp verileri şöyle:

 • Hesap kayıt bilgileri (örneğin, telefon numaranız)
 • İşlem verileri
 • iCloud ve Google Drive gibi kullandığınız diğer hizmetlerle ilgili bilgiler
 • Hizmetlerimizi kullanırken (işletmeler dahil) diğer kişilerle etkileşim kurma şeklinizle ilgili bilgiler,
 • Mobil cihaz bilgileri
 • IP adresi

WhatsApp’ı kullanabilmek için sözleşmeyi kabul etmek zorunda mısınız?

WhatsApp, başlangıçta yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıların hesaplarını sileceğini duyurmuştu. Ancak gelen tepkiler üzerine bu kararından vazgeçen mesajlaşma devi, 15 Mayıs itibariyle sınırlı işlevsellik moduna geçileceğini duyurmuştu. Yani sözleşmeyi onaylamayan kullanıcılar bugünden sonra da uygulamayı kullanabilecek.

WhatsApp sözleşmesini kabul etmezseniz ne olacak?

WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıları şunlar bekliyor:

 1. Öncelikle bir süre daha hatırlatma bildirimleri gönderilecek.
 2. Buna rağmen sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar, WhatsApp’ı her açtıklarında bu bildirimle karşılaşacak.
 3. Sonrasında ise sohbet listelerine erişim kısıtlanacak. (Eğer WhatsApp bildirimleri açıksa mesajlara yanıt verilebilecek.)
 4. Birkaç haftalık bu sınırlı kullanımın ardından WhatsApp’ın tüm işlevleri kullanım dışı kalacak.

Sözleşme nasıl kabul edilir?

Gizlilik sözleşmesi WhatsApp’ı açtığınızda otomatik olarak karşınıza çıkacaktır. Açılan ekrandan “kabul et” butonuna dokunarak sözleşmeyi onaylayabilirsiniz. Sözleşmeyi onaylamanız halinde WhatsApp’ı eskisi gibi kullanmaya devam edebileceksiniz.

https://faq.whatsapp.com/general/security-and-privacy/what-happens-when-our-terms-and-privacy-policy-updates-take-effect

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Süre doldu: WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyenlere ne olacak? için yorumda bulun

  Süre doldu: WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyenlere ne olacak? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Süre doldu: WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyenlere ne olacak? için ilk yorumu yapabilirsin.