Stokçular, eBay kullanıcıları tarafından kandırılıyor

Covid-19 pandemisinin yol açtığı stok sıkıntısı, gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Pandemi nedeniyle azalan üretim ve dağıtım kapasitesi, artan taleple birleşince ortaya büyük bir kriz çıktı. Özellikle yeni nesil elektronik eşyalarda kendini gösteriyor. Krizin en çok hissedildiği alanlardan biri olan yeni nesil ekran kartları, bulması en zor ürünlerden biri haline geldi. İşin içine stokçuların da girmesiyle kontrolden çıkan durum, ilginç olaylara neden olmaya başladı.

Bay kullanıcılar ve stokçular arasındaki savaş sürüyor

Krizi fırsata çevirmek isteyen stokçular, satışa çıkan kartları normal fiyatından alarak, internette korkunç fiyatlara satıyor. Özellikle bu amaç için üretilen yazılımlar (bot) kullanan fırsatçılar, bu yazılımlar sayesinde çıkan tüm ekran kartlarını alıyor. Ancak eBay kullanıcıları, henüz son sözünü söylemedi. Stokçuları kendi silahıyla vurmak isteyen kullanıcılar, stokçuları kendi silahı ile vuruyor. RTX 3080 ve RTX 3090 gibi kartların A4’e basılmış resmini kullanarak ilan veren eBay kullanıcıları, bu yöntemle stokçuları tuzağa düşüyor. İlan sahipleri, açıklamalar kısmında bunun fırsatçılar için tuzak olduğunu belirterek, yanlış anlaşılmayı önlüyor. Ancak yine de eBay üzerinden alım yapan kullanıcıların, dolandırılmamak için dikkat etmesi gerekmekte.

Geçtiğimiz dönemlerde insanları dolandırmak için kullanılan yöntem, yasal boşluklardan faydalanmakta. İlanda bunun bir A4 resmi olduğunu özellikle belirten satıcı, sistem tarafından haklı bulunuyor. Durumu çözmek isteyen alıcının, mahkemeye başvurması gerekiyor. Stokçuları sadece yavaşlatacak olan bu durum, ne yazık ki sorunu çözmüyor. Üretimdeki sıkıntılar çözülene kadar, kullanıcılar mağdur olmaya devam edecek gibi duruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Stokçular, eBay kullanıcıları tarafından kandırılıyor için yorumda bulun

    Stokçular, eBay kullanıcıları tarafından kandırılıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Stokçular, eBay kullanıcıları tarafından kandırılıyor için ilk yorumu yapabilirsin.