SteamVR artık OpenXR standardını destekleyecek

SteamVR artık, geliştiricilerin platformlar arası uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan özellik OpenXR’ı destekleyecek. SteamVR’ın Windows için gelen son güncellemesi, platformlar arası AR ve VR uygulamalarını daha yaygın hale getirmeyi amaçlayan standart olan OpenXR için resmi destek ekliyor.

Yeni destek sayesinde geliştiricilerin işi kolaylaşıyor

Khronos Group, geliştiricilere, her biri için belirli sürümler oluşturmak zorunda kalmadan, markalar arasında çeşitli cihazlarda çalışabilen tek uygulama oluşturmanın bir yolunu sağlamak için 2019’da OpenXR spesifikasyonunu başlattı. Valve, geçen yıl OpenXR API‘ye geçiş planlarını açıkladı ve aynı zamanda SteamVR Beta‘da destek sağladı.

RoadtoVR‘a göre SteamVR’a belirli bir standart için destek eklemek, ileriye dönük büyük bir adım. Çeşitli PC uyumlu VR kulaklıkları destekleyen platform için gelen desteğin, geliştiricileri daha fazla uygulama oluşturmak zorunda kalmadan daha geniş bir kitleye ulaştırabileceği düşünülüyor.

Ayrıca, SteamVR için yapılan OpenXR uygulamalarının, spesifikasyonu destekleyen diğer platformlarda da kullanılabileceği belirtiliyor.

Şu anda, OpenXR uyumlu platformların ve cihazların listesi şu şekilde;

  • Oculus Quest
  • Oculus Quest 2
  • Microsoft HoloLens 2,
  • Windows Mixed Reality kulaklıklar
  • VIVE Cosmos

OpenXR desteğine ek olarak, son Steam güncellemesinin, kullanıcılara hareket yumuşatma, otomatik kısma ve tahmin davranışı üzerinde daha fazla kontrol sağlayan yeni ayarlar da eklediğini belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. SteamVR artık OpenXR standardını destekleyecek için yorumda bulun

    SteamVR artık OpenXR standardını destekleyecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak SteamVR artık OpenXR standardını destekleyecek için ilk yorumu yapabilirsin.