Steam, yasadışı bir oyun ile gündemde

Geçtiğimiz Cuma Steam‘de çıkan diğer birçok oyun arasında The Sinking City oldukça dikkat çekti. Çoğunlukla ortalama yorum alan 2019 tarihli oyunun geliştiricisi Frogwares adlı stüdyo, The Sinking City’nin önceki yayıncısı tarafından izni olmadan Valve‘ın vitrinine yüklendiğini açıkladı.

Pazartesi günü stüdyo, Nacon aleyhindeki iddialarını detaylandıran uzun bir blog yazısı ve video paylaştı. Bu bağlamda Frogwares, şirketin rakip bir mağazadan oyunun kopyasını satın aldığını ve ardından onu hackleyip Steam‘e yüklediğini iddia ediyor.

The Sinking City halen Steam’den satın alınabiliyor

Geliştirici, Nacon’un The Sinking City’nin korsan versiyonunu yayınlama konusundaki üçüncü girişimi olduğunu iddia ediyor. Bu sonuncusunun ise şirketin 48 saatlik ültimatom yayınlamasından sonra geldiğini belirtti.

Stüdyoya göre oyunun Steam sürümünde, eksik logolar ve kullanıcı arayüzü öğeleri var. Ayrıca sürümde değiştirilmiş olan çeşitli işaretler de mevcut. Frogwares kendi şifreleme anahtarını kullanarak yapılandırma dosyalarını incelediğinde ve Nacon oyunu yeniden yüklediğinde değişmemiş gibi görünüyor.

Stüdyo konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi; “Açık olmak gerekirse, bu bilgisayar korsanlığıdır ve bilgisayar korsanlığı bir ürünü çalmak ve onunla para kazanmak amacındaysa, buna korsanlık veya sahtecilik denir. Bu hedefe ulaşmak için, ciddi becerilere sahip programcıların dahil olması gerekiyor. Bu deneyimsiz kişilerin DIY çalışması değil, bu Unreal motorunu iyi bilen programcılar tarafından yapılıyor.”

İki şirket, 2019’dan beri The Sinking City ile ilgili davaya karışıyor. Bu davalar, oyunu bazı platformlarda kullanılamaz hale getirdi. Stüdyo, Nacon’un The Sinking City’nin saldırıya uğramış sürümünü diğer platformlarda yayınlamaya çalışacağına inanıyor.

Nacon, oyunun sayfasındaki bir güncellemede iddiaları ele aldı. “Frogwares’in Batan Şehir’in serbest bırakılmasını kesintiye uğratmakta ısrar ettiği için üzgünüz. Oyunun geliştirilmesi için finansman talep etmek için Nacon’a gelen Frogwares’ti ve bugüne kadar Nacon tarafından Frogwares’e 10 milyon Euro’nun üzerinde ödeme yapıldı” dedi.

The Sinking City, halen Steam üzerinden satın alınmaya devam ediyor. Bu bağlamda Frogwares, Nacon’un eylemleri için “yasal sonuçlarla” karşılaşmak zorunda kalacağını ifade ediyor.

Oyunu Steam üzerinden incelemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Steam, yasadışı bir oyun ile gündemde için yorumda bulun

    Steam, yasadışı bir oyun ile gündemde için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Steam, yasadışı bir oyun ile gündemde için ilk yorumu yapabilirsin.