Sonbahara kadar 100 milyon doz aşı gelecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı takviminin planlandığı gibi ilerlemesi durumunda Türkiye’de toplumsal bağışıklığın yaz ortasında yakalanabileceğini belirtti. Bakan Koca, BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’in de Haziran ayı başında aşı kampanyasına destek için Türkiye’ye geleceğini duyurdu.

İlginizi Çekebilir Koronavirüs aşılarının tüm dozlarını olan bireyler arasındaki pozitiflik oranı %1’in altında

Kabine Toplantısı’nın ardından soruları yanıtlayan Fahrettin Koca, ”Bu hafta içinde Çin’den ciddi miktarda aşı gelmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. Çin, Türkiye’ye Sinovac aşısı için üretim izni vermişti, Bakan Koca ise üretimin kısa vadede gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Pfizer-BioNTech

Sağlık Bakanı Koca, Haziran ayında 30 milyon doz BioNTech aşısı geleceğini Eylül ayına kadar 60 milyon doz aşının daha tedarik edileceğini de açıkladı.

BioNTech aşısını geliştiren Uğur Şahin Perşembe günü çevrimiçi düzenlenecek Bilim Kurulu Toplantısı’na katılarak tedarik süreci hakkında bizzat bilgi verecek. Sağlık Bakanı Koca, Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’in Haziran ayı başında aşı kampanyasına destek vermek için Türkiye’de olacağını da açıkladı.

Bağışıklık

Sağlık Bakanı, aşı takvimindeki hedefin haziran ayı sonunda 18-20 yaş üstü herkesin aşıya erişimini sağlamak olduğunu söyledi. Koca, Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak aşılarla birlikte, Türkiye’de toplumsal bağışıklığın yaz aylarından yakalanabileceğini de belirtti.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/saglik-bakani-acikladi10-milyon-doz-cin-asisi-90-milyon-doz-biontech-asisi-gelecek-1837188

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sonbahara kadar 100 milyon doz aşı gelecek için yorumda bulun

    Sonbahara kadar 100 milyon doz aşı gelecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sonbahara kadar 100 milyon doz aşı gelecek için ilk yorumu yapabilirsin.