Snapdragon 7c Gen 2 dizüstülerde performansı arttıracak

Apple’ın ARM tabanlı Apple Silicon yongalarına geçişi büyük yankı uyandırmış olsa da Qualcomm uzun süredir masa üstü platformlarında ARM mimarisini kullanıyor. Çok rekabetçi bir düzeye geldiği söylenemez ancak firma geliştirmelerine devam ediyor. 

Snapdragon 7c Gen 2 neler sunacak?

Bu hafta tanıtılan Snapdragon 7c Gen 2 yongası giriş seviyesinde dizüstü modellerini hızlandıracak zira ilk nesle göre bir miktar performans artışı var. 8nm sürecinde tasarlanan yonga yine iki adet Cortex-A76 ve 6 adet Cortex-A55 tabanlı Kryo 468 çekirdeklerini barındırıyor ancak hız yüzde 5 civarında artmış.

Ayrıca Bkz. “AMD Ryzen 5000G APU’larını duyurdu: Perakende pazarına da sunulacak”

Entegre Snapdragon X15 modemi olan yonganın 19 saate kadar kullanım ömrü sunabileceği ifade ediliyor. Yaz aylarında Lenovo dahil bazı firmaların Snapdragon 7c Gen 2 tabanlı dizüstü modeli çıkaracağı açıklandı. 

Qualcomm’un ARM tabanlı işlemcileri pek çok firma tarafından benimsenmiş durumda ancak bunun pazara yansıması çok düşük. Özellikle Windows sürücü ve uygulama tarafındaki yetersizlikler üreticileri tedirgin ediyor. Snapdragon 8c serisi biraz daha standart dizüstülere doğru kayarken 7c ise Chromebook modellerinden pek dışarıya çıkamadı. 
 

https://www.theverge.com/2021/5/24/22451392/qualcomm-snapdragon-7c-gen-2-arm-processor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Snapdragon 7c Gen 2 dizüstülerde performansı arttıracak için yorumda bulun

    Snapdragon 7c Gen 2 dizüstülerde performansı arttıracak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Snapdragon 7c Gen 2 dizüstülerde performansı arttıracak için ilk yorumu yapabilirsin.