Skoda, üretim hatlarında artırılmış gerçeklik uygulamasını deniyor

Skoda, ileri teknolojiyi her alanda kullanarak müşteri deneyimini artırmanın yanı sıra araç üretim aşamasında da kullanarak üretim kalitesini artırmaya devam ediyor. Şirket son olarak HoloLens gözlükleri olarak bilinen artırılmış gerçeklik uygulamasını üretim hatlarında denemeye başladı.

Bu sayede üretimde hiçbir aksama yaşanmamasını hedefleyen Skoda, aynı zamanda üretim hattının bakımlarını ve onarımlarını da bu yollar gerçekleştirebiliyor. Artırılmış gerçeklik gözlükleri, video konferans toplantılarında ve eğitim amaçlı olarak da kullanılabiliyor.

İlginizi Çekebilir 2021 Skoda Fabia, yeni tasarımı ve teknolojileriyle karşınızda

HoloLens gözlükleri sayesinde teknisyenler gerekli bilgileri bir bakışta görebiliyor ve aynı zamanda işine de odaklanabiliyorlar. İşlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayan sistem aynı zamanda iş güvenliğini de artırıyor.

Ayrıca Bkz. “Elektrikli otomobil sahibi olmak, içten yanmalı motorlu araçlara göre daha maliyetli”

Video konferanslar sayesinde teknisyenler fabrikada olmasa dahi iş arkadaşlarına üretim hattında gördüklerini kolayca aktarabiliyorlar. Bu gözlüklerle teknik ve diğer dökümanların paylaşılmasına da imkan tanınıyor. Sistem teknisyenin adım adım ne yapacağını gösterirken, gerçekleştirilen adımların da bir el hareketiyle işaretlenerek kaydedilmesini sağlıyor.

HoloLens, hologramları görünür kılan gerçek gözlükler ve bir kamera-projektör ünitesinden oluşuyor. Lensler, gerçek ortamı tamamlayan sanal ekranlarla beraber kusursuz bir çevresel görüş sağlıyor. İstendiği zaman ise vizör kaldırılarak da işlemlere devam edilebiliyor.

Otomotiv üretiminde çalışanların işini kolaylaştıracak çözümler çoğalıyor. Daha önce de bazı markaların artırılmış gerçeklik teknolojisini üretime dahil etmeye başladığına şahit olmuştuk. Öte yandan kısa süre önce de Seat fabrikasında mobil robotların çalışanlara destek olmaya başladığı açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Skoda, üretim hatlarında artırılmış gerçeklik uygulamasını deniyor için yorumda bulun

    Skoda, üretim hatlarında artırılmış gerçeklik uygulamasını deniyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Skoda, üretim hatlarında artırılmış gerçeklik uygulamasını deniyor için ilk yorumu yapabilirsin.