Sesten hızlı yolcu uçağı üreticisi Aerion kapanıyor

Süpersonik yolcu uçağı üretme yarışında Boeing ile GE gibi devlerle kurduğu ortaklıkla adını duyuran ve AS2 adı verilen süpersonik iş jetini üretme aşamasında olan Aerion Supersonic kapanıyor.

Ayrıca Bkz. “NASA, Mars gezgini Curiosity’nin yörüngeden çekilmiş fotoğrafını yayınladı”

Mevcut piyasa koşullarında yeterli miktarda fonu bulmakta zorlandığını açıklayan firma, aniden aldığı bu kararla yatırımcıları da şaşırttı. Dünyanın süpersonik ilk iş jetini üretmek için yola koyulan şirket, AS2’nin 2023 yılında uçmasını ve 2025 yılında da hizmete girmesini bekliyordu. AS2’de oldukça yol kat eden Aerion, 1,671 km/s hızı ulaşması beklenen uçaktaki sonik patlama sorununu da gelişmiş gövde tasarımı sayesinde ciddi bir şekilde aştığını söylüyordu.

Farklı firmalar da var

Concorde’un halefini üretmek için kollarını sıvayan firmaların en önemlisinden biri olan Aerion’un kapanması ise bu anlamda sektör için bir son anlamına gelmiyor. Boom Supersonic tarafından geliştirilen Overture, sesten hızlı yolcu uçağı kavramını yeniden hayatımıza sokmak için 2029 yılını bekliyor.

https://www.engadget.com/aerion-supersonic-shuts-down-jet-business-212025988.html?guccounter=1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sesten hızlı yolcu uçağı üreticisi Aerion kapanıyor için yorumda bulun

    Sesten hızlı yolcu uçağı üreticisi Aerion kapanıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sesten hızlı yolcu uçağı üreticisi Aerion kapanıyor için ilk yorumu yapabilirsin.