Samsung yeni fabrikasını Texas’a kuruyor

Küresel çip krizinin etkisini iyice hissettirdiği bugünlerde yatırımlar da büyük önem kazanmaya başladı. Samsung da ABD’de yeni bir üretim tesisi kuracak ve bunun için eyaletler arasında kıyasıya bir yarış yaşanmıştı. Dün Devlet Başkanı seviyesinde bir törenle anlaşma imzalandı. 

18 milyar dolarlık tesis

Samsung hali hazırda ABD’de en büyük yatırımı olan yabancı ülke konumunda. Ülkedeki mevcut yonga döküm tesisleri için 17 milyar dolar harcayan Güney Kore devi bir 18 milyar dolar daha yeni tesisi için ayırdı. Böylece toplam yatırım 35 milyar dolar gibi rekor bir düzeye ulaşacak. 

Ayrıca Bkz. “Mass Effect Legendary Edition’ın yapımı tamamlandı, 14 Mayıs’ta geliyor”

Eyaletlerin çeşitli teşviklerle kendine çekmeye çalıştığı Samsung hali hazırda üretim yaptığı Texas eyaletini tercih etti. Eyaletin firmaya 1 milyar doların üzerine teşvik sağladığı düşünülüyor ve Samsung da 1800 kişiye iş imkânı sunacak. 

5nm EUV sürecinde üçüncü taraflara döküm hizmeti sunacak olan tesis Austin’deki 14nm döküm tesisinin hemen yanına kurulacak. Yatırım anlaşmasını ise Güney Kore Devlet Başkanı Moon ve ABD Devlet Başkanı Biden birlikte açıkladı. Austin tesislerinin 2023 yılının sonlarında devreye alınması bekleniyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Samsung yeni fabrikasını Texas’a kuruyor için yorumda bulun

    Samsung yeni fabrikasını Texas’a kuruyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Samsung yeni fabrikasını Texas’a kuruyor için ilk yorumu yapabilirsin.