Samsung ve AMD’den yeni taşınabilir bilgisayar sürprizi

2019 yılında Samsung, bir mobil GPU üzerinde AMD ile çalışmaya başladı. Geçen ay ise şirket, bileşenin bir sonraki “amiral gemisi ürünü” haline geleceğini belirterek ortaklık hakkında bilgi verdi.

O zamanlar Samsung’un GPU’yu bir sonraki Galaxy Fold gibi bir telefona entegre edeceği varsayılıyordu. Şimdi ise ortaya çıkan bir rapora göre şirketin bu teknolojiyle çok daha ilginç bir şey yapacağı düşünülüyor.

Apple’ın M1 işlemcisine rakip gelebilir

ZDNet Korea’ya göre Samsung, bu yılın sonlarında bir AMD GPU‘yu entegre eden bir Exynos yonga seti içeren Windows 10 dizüstü bilgisayar piyasaya sürecek. Şirketin, bilgisayarı yılın ikinci yarısında, bir sonraki Galaxy Note’un piyasaya sürülmesinde bir ay sonra duyuracağı iddia ediliyor.

Geçmişte ARM tabanlı Windows 10 dizüstü bilgisayarla uğraşan Samsung, şimdiye kadar bu bilgisayarlar için işlemcileri tedarik etme noktasında her zaman Qualcomm’a güvendi.

Engadget’a göre yonga üreticisinin şu anda piyasada etkin bir tekeli var, ancak bu, Windows ARM üretimine çevrilmedi. Bunun bir kısmı Microsoft’un uygulamasıyla ilişkilendirilebilir. Uygulama uyumluluğu son yıllarda önemli ölçüde gelişti ama yine de ARM tabanlı makide sorunsuz bir şekilde çalışmayan programlar bulunuyor.

Bu şekilde, Samsung kendi silikonuna sahip bir bilgisayar yaparsa sorunların ortadan kalkacağı anlamına gelmediği belirtiliyor, ancak Apple’ın M1 Mac‘lerine alternatif bir işlemci olabiliceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Samsung ve AMD’den yeni taşınabilir bilgisayar sürprizi için yorumda bulun

    Samsung ve AMD’den yeni taşınabilir bilgisayar sürprizi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Samsung ve AMD’den yeni taşınabilir bilgisayar sürprizi için ilk yorumu yapabilirsin.