Samsung, optik 10x kamera modülünü rakiplerine satacak

Galaxy S21 Ultra‘nın temel özelliklerinden biri olan ve Samsung Electro-Mechanics‘in gelişitirdiği optik 10x zoom kamera modülü için seri üretime geçiliyor.

Seri üretim sayesinde katlamalı kamera modülü diğer akıllı telefon şirketlerine de tedarik edilecek. Katlanmış optik yakınlaştırma teknolojisi, temel olarak telefon üreticilerinin akıllı telefonlarda kameranın çıkıntısını en aza indirmesine olanak tanıyor.

Samsung kamera modülünün sunduğu optik yakınlaştırma nedir?

Optik yakınlaştırma, iki veya daha fazla lensi hareket ettirerek nesneyi yakınlaştırma veya uzaklaştırmayı ifade eder. Lensin odak uzaklığını ayarlayarak nesneyi geliştirir. Bu sayede resmi büyüttükten sonra bile görüntü net kalır. Normal dijital zoom ile çekilmiş görüntüyü yakınlaştırırken resim kalitesinde herhangi bir bozulma olmaz.

Samsung, iki yıl önce ışığı periskop şeklinde kırarak odak noktasını sabitleyen katlanmış kamera modülünü geliştirdi. Ve kamera modülünün çıkıntısı olmadan 5x optik zoom gerçekleştirmeyi başardı. 

Optik yakınlaştırmanın büyütme oranı artırıldığında, kamera modülünün uzunluğu artar ve bu da akıllı telefonda verimsiz alan kullanımına neden olur. Şirket bu sorunu çözmek için odak mesafesini iki kat artırmak adına ışığı iki kat kırdı. Ayrıca kamera modülünün uzunluğunu yüzde 25 artırdı. Ve katlanmış kamera modülünü geliştirdi. Ayrıca şirket kamera modülünün yüksekliğini azaltmak için, merceğin üstünü ve altını kesen kendi merceğini uyguladı.

Kamera modülü sadece akıllı telefonlarda kullanılmıyor. Kamera modülü otomobillerde de kullanılabilir. Yüksek çözünürlük, minyatür, ince ve düşük güç arayışı dahil olmak üzere yüksek düzeyde teknoloji gerektirir.

Samsung Electro-Mechanics‘in Genel Müdürü ve Modül Geliştirme Ekibi Lideri Ik Chan Shim, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Pazarda ultra küçük, yüksek büyütmeli optik yakınlaştırma ihtiyacı artıyor. Lens ve aktüatör gibi temel ürünleri doğrudan tasarlamamıza ve üretmemize olanak tanıyor” dedi.

Samsung optik 10x yakınlaştırmalı kamera modulü

Geçmişte Samsung‘un optik zoom kamera modüllerinin önceki sürümlerini Xiaomi, Oppo ve Vivo‘ya tedarik ettiğini belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Samsung, optik 10x kamera modülünü rakiplerine satacak için yorumda bulun

    Samsung, optik 10x kamera modülünü rakiplerine satacak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Samsung, optik 10x kamera modülünü rakiplerine satacak için ilk yorumu yapabilirsin.