Samsung, ISOCELL 2.0 kamera sensörünü tanıttı

Samsung Electronics, 100 megapikselden daha yüksek kaliteli kameralar için yeni ISOCELL 2.0 sensörünü tanıttı. Renk karmaşasını azaltması ve daha iyi ışık hassasiyeti sağlamasıyla öne çıkan sensörler, mobil fotoğrafçılar için merak yarattı.

Şirketin amiral gemisi telefonlarında kullanacağı yeni kamera sensörü, yüksek megapiksel sayılarına sahip akıllı telefonlar için tercih edilecek. Merakla beklenen sensörleri muhtemelen ilk defa bu yıl içerisinde kullanma şansına sahip olacağız.

ISOCELL 2.0 alıştığımız sensör anlayışını değiştirecek

Samsung’un yeni nesil kamera teknolojisi olarak adlandırdığı ISOCELL 2.0 sensörleri, standart teknolojilerden farklı olarak ISOCELL Plus sistemiyle beraber gelecek. Bu sensörlerde metal parçalar yerine daha farklı bir malzeme kullandığını söyleyen şirket; henüz söz konusu malzemeyi açıklamasa da titiz bir çalışma yürütüyor. Zira metalin ışığı emdiği ya da yansıtma eğilimi göstererek görüntü kalitesini düşürdüğü bilinmekte. Samsung bu gibi ufak zafiyetlerden tümüyle sıyrılıp bambaşka bir strateji çiziyor.

ISOCELL 2.0’ın tanıtım videosu bizlere optik görüntü kaybının en aza indirgendiği ve ışık hassasiyeti konusunda büyük bir gelişme kaydettiklerini söylüyor. Görüntü sensörlerinin, canlı renk üretiminden ödün vermeden en ince ayrıntıları daha yakalayabileceği bir sistem hayal eden şirket; açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla odağını çok daha yüksek kaliteli lenslere çevirmiş durumda.

İnsan gözüyle eşdeğer kalitede sensörler üretilebilir

Bilindiği üzere Samsung şu anda en fazla 108 megapiksel görüntü kalitesine sahip mobil cihazlar sunuyor. Ancak şirketin geçmişte yaptığı bazı açıklamalar, hedefleri arasında insan gözünün çözünürlüğüne ulaşacak kameralar tasarlamak istediklerinin ipuçlarını veriyordu. Bu da takriben 500 ila 600 megapiksellik kameralar anlamına geliyor. Samsung’un bu hayalini ISOCELL 2.0 sensör sistemleriyle mi geliştireceği henüz bilinmese de yoğun bir biçimde çalıştıkları aşikar.

Bu iddiaların yanı sıra ilerleyen aylarda Samsung’un 200 megapiksel kameralara sahip bir akıllı telefon yayınlayacağı söylentileri dolaşıyor. Bahsi geçen telefonlarda kullanılacak sensörün ISOCELL 2.0 olabileceği ihtimali de ağırlığını korumakta.

ISOCELL 2.0’ın ilk defa ne zaman karşımıza çıkacağı da büyük bir merak konusu. Fakat tahminler, içinde bulunduğumuz yıl, yahut yakın bir gelecekte bu ileri seviye sensör sistemleri ile tanışabileceğimizi öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Samsung, ISOCELL 2.0 kamera sensörünü tanıttı için yorumda bulun

    Samsung, ISOCELL 2.0 kamera sensörünü tanıttı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Samsung, ISOCELL 2.0 kamera sensörünü tanıttı için ilk yorumu yapabilirsin.