Rusya Merkez Bankası, dijital ruble denemelerine önümüzdeki yıl başlayacak

Bloomberg Terminal’e göre, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina tarafından dijital Rus parası ruble’nin denemelerine 2022’de başlanacağını onayladı. Nabiullina daha önce Nisan ayında bir CBDC’yi test etme planını duyurmuştu.

İlginizi Çekebilir Facebook’un Bitcoin aldığı iddialarının doğru olmadığı ortaya çıktı

Dijital paralara kendisini hazırlayan ve teknolojiye ayak uyduran ülkeler arasına Rusya da ekleniyor. Hali hazırda RMB’yi test eden Çin gibi denemelere başlayacak olan Rusya, dijital paraya geçiş konusunda büyük bir adım atmış olacak. Şu anda bilindiği kadarıyla Çin, İsviçre, Fransa, Birleşik Krallık ve Japonya gibi ülkelerde çalışmalara başlanmıştı.

Ayrıca Bkz. “CHP’li vekilden Bitcoin (BTC) açıklaması”

Yakın zamanda İngiltere de “Britcoin” adında dijital parasını geliştirmek adına bir ekip kurulmuştu. Bu tarz gelişmeler kripto paraların genel kabulü açısından büyük bir önem arz etmekte, şayet devletler tarafından bu tarz girişimlerin yapılması insanların bu varlıklara karşı yaklaşımını olumlu etkilemekte.

Ek olarak Rus Hükümeti Bitcoin’in (BTC) sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı olarak kullanımı konusunda gerekli izinleri vermeyi düşündüğünü de belirtelim. Rusya kripto paralara olumlu bakıyor gibi gözüksede ileride nasıl bir politika izleyeceğini bilemiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rusya Merkez Bankası, dijital ruble denemelerine önümüzdeki yıl başlayacak için yorumda bulun

    Rusya Merkez Bankası, dijital ruble denemelerine önümüzdeki yıl başlayacak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rusya Merkez Bankası, dijital ruble denemelerine önümüzdeki yıl başlayacak için ilk yorumu yapabilirsin.