RTX 3080 Ti kripto madencilik sınırlaması ile gelebilir

Son aylarda donanım dünyasında yaşanan stok sorunları, özellikle oyuncuların canını sıktı. Üretimde yaşanan sıkıntılara ek olarak madenciliğin artması, ekran kartı stoklarının tükenmesine neden oldu. Pek çok oyuncu bu duruma isyan ederken, NVIDIA‘dan kalıcı bir çözüm geldi. Amerikalı üretici, madenciler için ayrı bir ekran kartı serisi üretmeye karar verdi. Sızan bilgilere göre, RTX 3060’ın ardından RTX 3080 Ti ekran kartı da kripto madencilik sınırlaması ile gelebilir.

Analistler, ekran kartlarında yaşanan stok kıtlığının 2022 sonuna kadar sürebileceğini belirtiyor.

NVIDIA RTX 3080 Ti için kripto madencilik sınırlaması

Daha önce RTX 3080 Ti’la ilgili bilgiler veren @kopite7kimi, yeni bir sızıntı ile karşımıza çıktı. RTX 3080 Ti için gelen ilk sızıntılar, kartın 20 GB GDDR6X VRAM ile gelebileceği yönündeydi. Ancak son aylarda yaşanan stok sıkıntıları, kartın bu noktada kırpılmasına neden olacağa benziyor. Kırpılma sonrası kartın 12 GB GDDR6X VRAM ile gelmesi bekleniyor.

RTX 3080 Ti için gelecek kripto para sınırlaması elbette Ethereum için olacak. Son aylarda yükselişe geçen Ethereum, pek çok madencinin gözünü buraya dikmesine neden oldu. Ekran kartı bulamayan madenciler, RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlara yöneldi. Bazı maden çiftlikleri, elektrik faturaları sebebiyle ülke bile değiştirdi.

RX 6000 serisi ise daha çok oyun odaklı ve hali hazırda ETH kazıcılığında pek iyi işler çıkarmıyor. Ancak, AMD tarafındaki sıkıntı daha çok üretimin kısıtlı olmasına dayanıyor. Hem işlemci hem de konsol departmanlarına çip ayırmak zorunda kalan kırmızı takım, ekran kartlarında üretim sorunu yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. RTX 3080 Ti kripto madencilik sınırlaması ile gelebilir için yorumda bulun

    RTX 3080 Ti kripto madencilik sınırlaması ile gelebilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak RTX 3080 Ti kripto madencilik sınırlaması ile gelebilir için ilk yorumu yapabilirsin.