Resmen doğrulandı: Polonya, Türkiye’den 24 adet Bayraktar TB2 ve bolca mühimmat alıyor

İdlib, Karabağ gibi sınır ötesi operasyonlarda özellikle Rus hava savunma sistemlerine karşı destansı bir başarı elde eden ve “Pantsir S1 Avcısı” gibi ünvanlarla mizahi bir şekilde anılmaya başlayan Türk insansız hava araçları, bir Avrupa ülkesinin daha hava sahasını koruma görevini üstlenmek için yola çıkmaya hazırlanıyor.

Bir süredir Polonya kaynaklarının duyurmaya başladığı Bayraktar TB2 SİHA satın alımı için sonunda ülkenin Savunma Bakanı da resmi açıklama ile bu gelişmeyi müjdeledi. Buna göre Polonya 24 adet Bayraktar TB2 SİHA satın alacak. Ülkeye gönderilecek insansız hava araçlarının Polonya’ya sevkiyatı bir yıl içinde başlayacak. 4 set halinde tamamlanacak sevkiyatın ilki gerçekleştiğinde 2022 yılı içinde eğitimler de tamamlanacak ve İHA’lar Polonya kuvvetlerince kullanılabilir olacak.

İlginizi Çekebilir Suriye’de rejim Türk SİHA ordusuna karşı koyamıyor

Bayraktar TB2 yerli mühimmatlar ile uçacak

Bu satış sadece Baykar Makina için değil, ülkemizdeki diğer savunma sanayii şirketleri için de bir gelir fırsatı anlamı taşıyor zira Bayraktar TB2’deki yerli sanayii katkısıyla yapılan üretime ek olarak Aselsan üretimi çeşitli elektronik teçhizatlar da taşıyor. Daha da önemlisi ise Polonya ile yapılan anlaşma SİHA’nın kullanacağı mühimmatları da kapsıyor. Roketsan üretimi MAM-L, MAM-C, UMTAS füzeleri Bayraktar TB2’de görev yapabiliyor. Bayraktar TB-2 ve Anka-S, Bahar Kalkanı Harekatı’nda MAM-L ile çok sayıda zırhlı aracı ve hava savunma sistemini etkisiz hale getirmişti.

Ayrıca Bkz. “ASELSAN’ın mikro İHA’sı Saka’nın uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildi”

Polonya merkezli kaynaklara göre Polonya ile Türkiye arasındaki SİHA ve mühimmat alım anlaşmasının Salı günü Polonya Cumhurbaşkanı Andrzey Duda’nın Türkiye ziyareti sırasında imzalanacağı aktarılıyor.

https://www.tvp.info/53940234/blaszczak-kupimy-drony-bojowe-od-turcji

  • Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Resmen doğrulandı: Polonya, Türkiye’den 24 adet Bayraktar TB2 ve bolca mühimmat alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Resmen doğrulandı: Polonya, Türkiye’den 24 adet Bayraktar TB2 ve bolca mühimmat alıyor için yorumda bulun

    Resmen doğrulandı: Polonya, Türkiye’den 24 adet Bayraktar TB2 ve bolca mühimmat alıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Resmen doğrulandı: Polonya, Türkiye’den 24 adet Bayraktar TB2 ve bolca mühimmat alıyor için ilk yorumu yapabilirsin.