Qualcomm’un yeni teknolojisi için ilk talip Xiaomi

Qualcomm, Snapdragon işlemciler için yeni bir kablosuz ses teknolojisi üzerinde çalışıyor. Amerikalı üretici, bu teknolojiyle Snapdragon işlemcilere sahip cihazlarda kablosuz ses kalitesini önemli ölçüde artırmanın peşinde. Bu sebeple şirket, donanım ve yazılım teknolojilerini Snapdragon Sound adı altındaki yeni bir markada birleştiriyor. Yeni geliştirelen teknoloji için ilk taliplerden birisi de Xiaomi.

Qualcomm, bir dizi donanımla sorunsuz ve birbirine entegre olan daha iyi bir kablosuz ses deneyiminin peşinde.

Qualcomm’dan Snapdragon işlemciler için yeni bir kablosuz ses teknolojisi

Son yıllarda kablosuz kulaklık ve hoparlörlerin yaygınlaşması, bu alandaki teknolojilerin de gelişmesine neden oldu. Kesintisiz ve kayıpsız bir kablosuz ses deneyimi, özellikle kulaklıklar için oldukça önemli. Ancak, bu noktada gelişmesi gereken tek donanım kulaklıkar ve hoparlörler de değil. Bağlanılan cihazların içerisindeki teknoloji de oldukça önemli.

Qualcomm, uzun bir zamandır aptX kodek ve türevlerinin sektörde benimsenmesi için çalışıyor. Bu çalışma belli bir derecede işe yarasa da kablosuz kulaklıkların ve akıllı hoparlörlerin yükselişi, ortalama bir tüketicinin mevcut birçok seçeneği ayırt etmesini zorlaştırdı. Qualcomm, bunu çözmek için Snapdragon Sound adında yeni bir marka oluşturmaya karar verdi.

Snapdragon işlemcilerde kullanılacak olan yeni kablosuz ses teknolojisi, Samsung ve Apple gibi diğer akıllı telefonlarda da çalışabilecek. Tabi diğer firmaların, bu teknoloji için Qualcomm’a belirli bir ücret ödemesi gerekebilir.

Snapdragon Sound ile Bluetooth yoluyla bağlanan cihazlar 89 milisaniye ses gecikmesine sahip olacak. Bu rakam, kablolu ses deneyimine oldukça yakın olarak belirtiliyor. Ek olarak yeni teknoloji ile trenler, metrolar ve alışveriş merkezleri gibi sıkışık radyo frekansı ortamlarında bile kablosuz bağlantı daha kararlı olacak.

Snapdragon Sound tarafından vaat edilen pek çok iyileştirme var. Bunlar aktif gürültü engelleme, 24 bit 96 KHz ses çıkışı desteği ve daha iyi ses kayıt desteği olarak belirtiliyor.

Şu anda Snapdragon Sound’un kayıpsız ses desteğine sahip tek platform Amazon Music. Önümüzdeki aylarda Spotify ve Tidal‘in de bu desteğe sahip olacağı tahmin ediliyor.

Snapdragon Sound onaylı kulaklıklar için şimdilik talipler Xiaomi ve Audio-Technica. Yıl sonuna kadar ilk kulaklıkların çıkması gündemde. Qualcomm, bu teknolojiyi önümüzdeki yıllarda farklı platformlara da çıkarmanın peşinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Qualcomm’un yeni teknolojisi için ilk talip Xiaomi için yorumda bulun

    Qualcomm’un yeni teknolojisi için ilk talip Xiaomi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Qualcomm’un yeni teknolojisi için ilk talip Xiaomi için ilk yorumu yapabilirsin.