PS5 İşlemcisi AMD Zen 2’nin Ultra Yakınlıktaki Fotoğrafları

Popüler bir “fotoğrafçı” olarak bilinen Fritzchens Fritz, Japonya merkezli teknoloji devi Sony’nin kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü PlayStation 5’ine güç veren silikon işlemcinin fotoğraflarını yayınladı. Yüksek çözünürlüklü görüntüler, daha önce bu kadar yakından görüntülenmemişti. Paylaşılan görüntü, konsolun özel sıvı soğutma mekanizmalı işlemcisinin, PlayStation 5’in içinde nasıl göründüğünü ortaya koyuyor.

PlayStation 5’in çok güçlü bir işlemcisinin olduğunu biliyoruz. Haliyle bu işlemcinin ciddi bir soğutma sistemine ihtiyacı vardı. Sony bunu sağlayabilmek için özel bir soğutma teknolojisi kullanmayı tercih etmişti. İşte paylaşılan görüntüler, bu işlemcinin nasıl bir çerçeve içerisine alındığını ve soğutma işleminin nasıl sağlandığının anlaşılmasını da sağlıyor. Dilerseniz hemen, o görüntülerden bir tanesine bakalım.

PlayStation 5’in işlemcisi işte böyle görünüyor

Fritz’in paylaştığı görüntü bununla da sınırlı değil. Yukarıda görmekte olduğunuz görüntünün çok daha yakın hallerini de fotoğraflayan Fritz, işlemcinin adeta röntgenini çekiyor. İşte o görüntülerden bir başkası;

Sony, PlayStation 5’te AMD’nin Zen 2 işlemcilerini tercih etti. Yukarıdaki görüntüde ise bu işlemcinin sahip olduğu çekirdek düzenlerini görüyorsunuz. Fritz’in paylaştığı görüntüler, bu tür görüntülere ilgisi olanları kendine hayran bırakacak türden.

Fritzchens Fritz, bu işlemcinin bölümlerini de sadece mühendislerin anlayacağı türden anlatıyor. Bizler, tamamen teknik olan bu detaylara girmek istemedik ancak işlemcinin neresinde hangi parçanın bulunduğunu öğrenmek isterseniz, buradaki Twitter paylaşımlarına bir göz atabilirsiniz. Son olarak sizlerle, işlemcinin soğutulmasını sağlayan sistemin nasıl göründüğünü de paylaşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. PS5 İşlemcisi AMD Zen 2’nin Ultra Yakınlıktaki Fotoğrafları için yorumda bulun

    PS5 İşlemcisi AMD Zen 2’nin Ultra Yakınlıktaki Fotoğrafları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak PS5 İşlemcisi AMD Zen 2’nin Ultra Yakınlıktaki Fotoğrafları için ilk yorumu yapabilirsin.