Popüler ikinci işletim sistemi macOS’un tahtı sarsıldı!

Uzun süredir işletim sistemleri arasındaki büyük pazar paylarının çoğu Windows ve MacOS arasında paylaşılıyordu. Birinci sırada Windows olurken ikinci sırada da sürekli MacOS bulunuyordu. Yeni yayınlanan bir raporda MacOS pazardaki en çok kullanılan ikinci işletim sistemi unvanını kaybetti.

GeekWire’dan ve IDC‘nin raporundan elde edilen verilere göre. ChromeOS dünyanın en popüler ikinci işletim sistemi oldu. Ayrıca ChromeOS pazardaki payını da büyüttü. Rapor 2020’nin market verilerini içermektedir.

En popüler ikinci işletim sistemi ChromeOS oldu

ChromeOS‘nin bu yükselişinden sonra MacOS üçüncü sıraya düştü. ChromeOS, daha önce bazı dönemlerde MacOS’yi geçti ama bunlar kısa süreli oldu. Bu durum Google’ın Apple’ı yendiği anlamına gelmeyebilir. Çünkü MacOS pazar payı 2019’da yüzde 6,7 iken 2020’de yüzde 7,5‘e yükseldi. Aynı şekilde, ChromeOS pazar payı 2019’da yüzde 6,4 iken 2020’de yüzde 10,8‘e yükseldi. Ek olarak Windows, yüzde 85,4’ten yüzde 80,5’e düştü.

Google, Apple’ı yenemese de pazar payındaki bu artışın tamamen Google’ın lehine olduğu ve pazar yüzdesindeki artışın geçici olabileceği belirtiliyor. 2020 yılında insanlar eğitimlerine ve işlerine evlerinden devam etmek durumundaydı. Bu yüzden bilgisayar satışları da arttı. İnsanların tercihi de Chromebook gibi ucuz ve verimli bilgisayarlar oldu. Ayrıca IDC‘nin raporuna göre PC pazarında da büyüme gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Popüler ikinci işletim sistemi macOS’un tahtı sarsıldı! için yorumda bulun

    Popüler ikinci işletim sistemi macOS’un tahtı sarsıldı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Popüler ikinci işletim sistemi macOS’un tahtı sarsıldı! için ilk yorumu yapabilirsin.