Perseverance’ın Mars’ta çektiği binlerce işlenmemiş fotoğrafa buradan göz atın

NASA’nın yeni Mars gezgini Perseverance, sadece birkaç gün içerisinde onlarca gigabyte’lık veriyi Yeryüzü’ne ulaştırmayı başardı. NASA ise gözlem aracının gönderdiği verileri hızla dünyayla paylaşmaya devam ediyor. 5 binin üzerinde işlenmemiş fotoğrafa buradan göz atabilirsiniz.

NASA Perseverance fotoğraflarını iki farklı grupta paylaşıyor. Buradaki fotoğraflar tamamıyla işlenmemiş, Mars’tan geldiği gibi yayınlanan fotoğraflar. Burada ise renk düzeltmeleri ve benzeri iyileştirmeler yapılmış görseller yer alıyor. NASA, duyurularında ve basın toplantılarında göze daha hoş göründüğü için genellikle bu düzeltme yapılmış fotoğrafları gösteriyor.

Resmi internet sitesi üzerindeki fotoğraf listesi sürekli olarak güncelleniyor. Yarın tekrar kontrol ederseniz muhtemelen yüzlerce yeni fotoğraf göreceksiniz. Her bir fotoğrafın yanında görselle ilgili kısa bilgiler de yer almakta.

Perseverance gezgini üzerinde tam 19 kameraya sahip. Kameraların bazıları siyah-beyaz bazılarıysa renkli fotoğraflar yakalıyor. Hepsinin farklı farklı özellikleri ve amaçları var. Perseverance, verilerini yaklaşık 2mbit/saniye hızla Mars yörüngesinde bulunan uydulara gönderiyor. Veriler buradan Yeryüzü’ndeki devasa derin uzay antenlerine iletiliyor.

  • Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Perseverance’ın Mars’ta çektiği binlerce işlenmemiş fotoğrafa buradan göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Perseverance’ın Mars’ta çektiği binlerce işlenmemiş fotoğrafa buradan göz atın için yorumda bulun

    Perseverance’ın Mars’ta çektiği binlerce işlenmemiş fotoğrafa buradan göz atın için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Perseverance’ın Mars’ta çektiği binlerce işlenmemiş fotoğrafa buradan göz atın için ilk yorumu yapabilirsin.