Oppo, Çin pazarında liderliği ele geçirdi

Oppo, Çin akıllı telefon pazarına ilk kez liderlik etmek için Huawei’yi geride bıraktı. Counterpoint Research‘ün açıkladığı rakamlara göre Oppo, Çin‘de ilk kez en çok satan akıllı telefon markası oldu. Counterpoint‘in raporu Oppo’nun, her ikisi de yüzde 20‘ye ulaşan Vivo ve Huawei’den önce Ocak ayında dünyanın en büyük akıllı telefon pazarının yüzde 21‘ini ele geçirmeyi başardığını gösteriyor.

Oppo, Huawei’yi geride bıraktı

Apple ve Xiaomi, her biri yüzde 16 ile listenin ilk beşinde yer aldı. Oppo’nun satışları yıllık yüzde 26 arttı ve bir önceki aya göre ise yüzde 33 artış gösterdi. Counterpoint, yeni Reno 5 serisinin, önceki Reno 4‘ten daha düşük fiyat noktasında daha iyi özellikler sunması nedeniyle başarılı bir lansman geçirdiğini ifade ediyor.

Ancak Oppo‘nun pazar payını kazanması için birinin kaybetmesi gerekiyor ve rapor, Huawei‘nin akıllı telefon sorunlarının Çin’de de sürdüğünü gösteriyor. Counterpoint, Huawei‘nin ABD yaptırımlarının neden olduğu bileşen kıtlığı nedeniyle premium pazara odaklanmasını artırdığını, bu nedenle Çinli distribütörlerin hacim için diğer markalara odaklandığını ifade etti.

Yaptırımlarla da tetiklenen Huawei’nin Honor satışı, pazar payını daha da düşürecek ve Honor artık bir varlığın aksine rakip olarak görülüyor. Bu rakamlar yalnızca bir aylık. Ancak Counterpoint, Huawei‘nin pazar payının 2021‘de düşmeye devam etmesini bekliyor. Ek olarak Oppo’nun, en son amiral gemisi telefonu Find X3 Pro‘nun piyasaya sürülmesiyle bu fırsattan yararlanmaya çalışacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Oppo, Çin pazarında liderliği ele geçirdi için yorumda bulun

    Oppo, Çin pazarında liderliği ele geçirdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Oppo, Çin pazarında liderliği ele geçirdi için ilk yorumu yapabilirsin.