NVIDIA ve AMD’ye rakip: Intel DG2 özellikleri sızdırıldı

Ürettiği işlemciler ile bilinen Intel, uzun zamandır harici ekran kartı pazarına girmeyi hedefliyor. Son zamanlarda yaşanan stok kıtlıklarını düşünürsek, pazarda üçüncü bir seçeneğin olması tüketicilerin yararına olacaktır. DG1 modeli ile daha çok kurumsal çözümlere odaklanan Amerikalı üretici, DG2 ile oyun sektörünü hedefliyor. Merakla beklenen Intel DG2 ekran kartlarının özellikleri de ortaya çıktı.

Intel’ın mevcut konumunu düşünürsek, ekran kartı pazarına girebilecek nadir firmalardan birisi.

Oyunculara hitap eden Intel DG2 harici ekran kartı özellikleri ortaya çıktı

Hali hazırda ürettikleri dahili grafik birimleri ile konu hakkında tecrübesi bulunan Intel, pazarda büyük oynamak istiyor. Masaüstü işlemci pazarında çoğunluğu AMD’ye kaptıran mavi takım, birden fazla pazarda söz hakkına sahip olmak istiyor. Şirketin bu noktadaki anahtarı ise Xe-HPG ekran kartı serisi.

Twitter’da sızdırdığı bilgiler ile bilinen @harukaze5719, kartların yeni özelliklerini açıkladı. Gelen bilgilere göre ilk etapta 6 farklı ekran kartı modeli olacak. Sızdırılan Intel DG2 özellikleri arasında yer amiral gemisi, 512 adet yürütme birimi ile geliyor. 8 veya 16 GB GDDR6 bellek ile gelmesi beklenen kart, 256-bit veri yolu genişliğine sahip.

384EU’ya sahip modelin ekran kartı çipseti de ortaya çıktı. 190 mm2 boyutundaki çipset, Navi22 ve GA106 GPU‘larına rakip olacak.

Intel’ın amiral gemisinin RTX 3060 Ti veya RX 6700 XT seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. NVIDIA ve AMD’ye rakip: Intel DG2 özellikleri sızdırıldı için yorumda bulun

    NVIDIA ve AMD’ye rakip: Intel DG2 özellikleri sızdırıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak NVIDIA ve AMD’ye rakip: Intel DG2 özellikleri sızdırıldı için ilk yorumu yapabilirsin.