Microsoft, Windows ve Mac için Office 2021’i duyurdu

Microsoft bugün Office’in iki yeni sürümünü duyurdu. Biri normal kullanıcılar için Office 2021 sürümü ve ticari müşteriler; için Office LTSC (Uzun Süreli Hizmet Kanalı) olacak. Office 2019 sürümüne benzer şekilde olması beklenen Office 2021’nin; hem Windows hem de macOS için bu yılın ilerleyen günlerinde kullanıma sunulması bekleniyor.

Microsoft henüz Office 2021‘deki tüm özellikleri ve değişiklikleri tam olarak detaylandırmıyor. Ancak Office LTSC varyantı için karanlık mod desteği; erişilebilirlik iyileştirmeleri ve Excel’de Dinamik Diziler gibi özellikler içerecek.

Microsoft, bu yılın sonunda Mac ve Windows için kullanılabilecek Office 2021’i duyurdu

Office 2021 için önemli bir arayüz değişikliği (UI) beklenmiyor. Koyu mod görsel olarak bariz bir değişiklik olsa da Microsoft yine arabiriminin ve bulut destekli; özelliklerinin çoğunu önce Office’in Microsoft 365 sürümlerinde yer vermesi bekleniyor.

Office LTSC, Microsoft’un tüm ticari müşterilerinin buluta geçmeye hazır olmadığını açıkça kabul ediyor. Microsoft 365’in başkanı Jared Spataro, verdiği bir röportajda “Kesinlikle son 10 ayda buluta taşınan çok sayıda müşterimiz var, bu gerçekten toplu halde gerçekleşti.” açıklamasında bulundu.

Office LTSC, Microsoft’un normalde Office için sağladığı yedi yıl yerine artık yalnızca beş yıl süreyle desteklenecek. Office Professional Plus, Office Standard ve bireysel uygulamalar için yurtdışında fiyatlandırma ticari müşteriler için yüzde 10 artarken; Office 2021 tüketici ve küçük işletmeler için fiyatlar aynı kaldı.

Office LTSC’nin desteklenme biçimi, Windows‘un biçimiyle daha uyumludur. Bu yüzden Microsoft, sonuç olarak hem Office hem de Windows için yayın programlarını daha uyumlu hale getirmektedir.

Microsoft’un Office LTSC’nin bir önizlemesini Nisan ayında sunduktan sonra bu yılın sonlarına doğru tam sürümle yayınlamayı planlıyor. Yeni Office varyantlarının her ikisi de OneNote; ile birlikte geliyor ve 32 bit-64 bit sürümlerini içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Microsoft, Windows ve Mac için Office 2021’i duyurdu için yorumda bulun

    Microsoft, Windows ve Mac için Office 2021’i duyurdu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Microsoft, Windows ve Mac için Office 2021’i duyurdu için ilk yorumu yapabilirsin.