Microsoft, engelli oyuncular için çalışacak

Microsoft, daha erişilebilir oyunlar yapmaya yardımcı olmak için yeni bir program başlattığını duyurdu. Engelli oyuncular için olacak programda, oyunları test edecek olan engelli bireyler, Microsoft tarafına verecekleri geri bildirimleri ile platformun kendileri için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamasını sağlayacak.

Microsoft engelli oyuncular için oyunları oynanılabilir yapmayı hedefliyor

Microsoft, engeli olan PC ve Xbox oyuncularının erişilebilirlik açısından oyunları test edip değerlendireceği bir sistemin duyurusunu yaptı. Program, 2020’nin başlarında yayınlanan Xbox Erişilebilirlik Yönergeleri güncellemelerinin bir parçası olarak duyuruldu. Paylaşılan oyun testi raporları, engelli oyunculardan gelen geri bildirimleri ve kapsayıcı tasarım, ilgili kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve erişilebilirlik hakkındaki bilgilerle ilgili bağlantılar içerecek.

Paylaşılan bilgilerde, “Test yapan oyuncuların engelli bireylerin oyun deneyimlerinde yaşayacakları herhangi bir sorun, yeniden üretim adımları, ekran görüntüleri ve diğer bilgilerle not edilecektir” ifadeleri yer aldı.

Bu tarz bir programın engelli oyuncuların daha fazla oyun deneyimi yaşamalarına neden olması bekleniyor. Son yıllarda Xbox Adaptive Controller ile Microsoft da dahil olmak üzere birçok firma oyun erişilebilirliği konusunda çalışmalar sergiliyor. Böylelikle engelli oyuncuların yaşadığı zorluklara da empati gösterilmesi bekleniyor. Örneğin The Last of Us Part II gibi büyük ölçekli bir oyun deneyim konusunda çalışmalar yürütmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Microsoft, engelli oyuncular için çalışacak için yorumda bulun

    Microsoft, engelli oyuncular için çalışacak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Microsoft, engelli oyuncular için çalışacak için ilk yorumu yapabilirsin.