Mercedes’in ana şirketi Daimler’e göre sadece elektrikli araçlara yönelmek riskli

Daimler Truck CEO’su Martin Daum, hidrojen yakıtlı kamyonların, nakliye sektöründeki emisyonların azaltılmasında önemli bir rol oynayacağına olan güvenini dile getirdi. Yakıt hücrelerini defalarca eleştiren ve pille çalışan gücün sektörü geliştirmenin tek yolu olduğunu söyleyen Tesla CEO’su Elon Musk ve Volkswagen CEO’su Herbert Diess‘in görüşüne ise katılmadı.

Ayrıca Bkz. “Google Pixel 6’nın yeni görüntüleri ve teknik detayları ortaya çıktı” İlginizi Çekebilir Mercedes-Benz’in sesli asistanı, Tesla hakkındaki soruya zekice bir cevap verdi

Daum, akü yapmak için gereken hammadde kıtlığı ve kamyon ve otobüs şarj istasyonlarının altyapısının olmaması veya gelişmemiş olması nedeniyle yalnızca araç elektrifikasyonuna odaklanmanın riskli olduğunu söyledi.

Daum: “İklim hedeflerimizi karşılamak için tek başına teknolojiye güvenmeyi göze alamayız. 2025 yılına kadar, odak noktası pilli elektrikli araçlar olacak. 2025 ile 2035 arasında hem akülü hem de yakıt hücreli araçlara ihtiyacımız olacak, çünkü hızla büyüyen altyapı talepleri iki yönlü bir yaklaşım gerektiriyor.” dedi.

Yüksek maliyet ve altyapı yetersizliği

Hidrojen yakıt hücrelerinin yıllardır içten yanmalı motorlara potansiyel bir alternatif olarak lanse edildiğini belirtmek gerekir. Bununla birlikte, üretimlerinin yüksek maliyeti ve zayıf yakıt ikmal altyapısı, bunların daha geniş bir dağıtımını engellemekte. Bu, en azından binek otomobil pazarında, yakıt hücrelerini pilli elektrikli güç aktarma organlarının çok gerisinde bıraktı.

Ticari araçların elektrifikasyonu, çok çeşitli görevler için kullanılan devasa ve ağır bir araç olduğundan daha karmaşıktır. Çok uzun zaman önce Daimler, yakıt hücreli araçlar konusunda işbirliği yapmak için Volvo ile işbirliği yapmıştı.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-05-21/daimler-disagrees-with-tesla-and-vw-s-batteries-or-bust-view

  • Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Mercedes’in ana şirketi Daimler’e göre sadece elektrikli araçlara yönelmek riskli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mercedes’in ana şirketi Daimler’e göre sadece elektrikli araçlara yönelmek riskli için yorumda bulun

    Mercedes’in ana şirketi Daimler’e göre sadece elektrikli araçlara yönelmek riskli için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mercedes’in ana şirketi Daimler’e göre sadece elektrikli araçlara yönelmek riskli için ilk yorumu yapabilirsin.