LinkedIn’den iOS 14 hamlesi: veri toplamayı durdurdu!

LinkedIn, iOS 14.5 değişiklikleri öncesinde izleme verilerini toplamayı durduruyor. Şirket “şimdilikIDFA bilgilerini toplamayacak. Apple‘ın bu yılın sonlarında iOS 14.5 sürümüyle uygulayacağı ve geliştiricilerin uygulamalarda ve web sitelerinde izlemek için bu verileri kullanmadan önce birinden izin istemesini gerektirecek bir politika değişikliği öncesinde, LinkedIn erken adım atıyor.

LinkedIn iOS 14.5’e karşı ılımlı bir tavır sergiliyor

Sosyal medya şirketi konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle diyor; Şimdilik iOS uygulamalarımızın IDFA verilerini toplamasını durdurmaya karar verdik.” LinkedIn, değişikliğin reklamların performansı üzerinde “sınırlı” bir etkiye sahip olacağını ve reklamverenlerin kampanyalarını yürütme biçimlerinde ciddi bir değişikliğe dönüşmeyeceğini umuyor.

LinkedIn‘in yaklaşımı, Facebook‘un politikaya olan yaklaşımından farklıdır olarak görülüyor. Facebook, Apple’ın WWDC 2020‘de duyurmasından kısa bir süre sonra, gelirine ve reklam ağına bağlı tüm küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelirine zarar vereceğini iddia ederek izin şartına aykırı çıktı.

Ayrıca Facebook Şubat ayında, iOS kullanıcılarından değişiklik yürürlüğe girmeden önce etkinlik izlemeyi etkinleştirmelerini istemek gibi ek bir adım attı. Görünüşe göre LinkedIn, geçen yıl iOS pano verilerini “gizlice” okumaktan dava açıldığında karşılaştığı PR sorunundan kaçınmayı umuyor gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. LinkedIn’den iOS 14 hamlesi: veri toplamayı durdurdu! için yorumda bulun

    LinkedIn’den iOS 14 hamlesi: veri toplamayı durdurdu! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak LinkedIn’den iOS 14 hamlesi: veri toplamayı durdurdu! için ilk yorumu yapabilirsin.