Keylogger nedir, nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir?

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte hayatımıza giren zararlı yazılımlar, hem kişisel hem de kurumsal kullanıcıların en büyük problemlerinden biri haline geldi. Bu yazımızda kişisel bilgileri çalmaya yarayan zararlı yazılımlardan bahsedeceğiz. “Keylogger nedir?, Keylogger nasıl bulaşır ve Keylogger nasıl temizlenir?” sorularının cevapları için makalemize göz atabilirsiniz.

Keylogger nedir?

Bir zararlı yazılım türü olan Keylogger, kullanıcıların bilgisayarındaki işlemleri kötü niyetli kullanıcılara iletmek için geliştirildi. Keylogger’lar, her ne kadar Windows kullanıcıları sorun yaşasa da Linux ve macOS işletim sistemleri için de mevcut. Ayrıca Android ve iOS gibi mobil işletim sistemlerinin de benzer zararlı yazılımlardan etkilendiğini hatırlatalım.

İlk olarak kullanıcıların klavye hareketlerini kaydetmek amacıyla geliştirilen keylogger’lar, her işletim sistemi için farklı özellikler ile karşımıza çıkıyor. Günümüzde geliştirilen zararlı yazılımlar, parola çalma girişimi haricinde kredi kartı dolandırıcılığı için de kullanılıyor. Bu sebepten dolayı siber güvenlik analistleri Android ve iOS kullanıcılarının antivirüs kullanmasını tavsiye ediyor.

Keylogger nasıl bulaşır?

Zararlı yazılımların birden fazla bulaşma yöntemi mevcut. Kötü niyetli kullanıcıların en çok kullandığı yöntem, crack ve hile programlarına zararlı yazılım eklemek. Bunun haricinde aynı ağa bağlı kullanıcılara Man In The Middle saldırısı ile zararlı yazılım kurmak mümkün. Bu sebepten dolayı halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanma konusunda dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bazı zararlı yazılımlar hem ağ hem de USB üzerinden otomatik olarak yayılma özelliğine sahiptir. Windows Defender, bu tarz yazılımlara karşı geliştirildi. Ancak bunlar dışında antivirüs yazılımı kullanmanızı öneririz.

Keylogger nasıl temizlenir?

Bazı antivirüs programları gelişmiş veri tabanları sayesinde birçok zararlı yazılımı anlık olarak tespit edebiliyor. Avira, Kaspersky ve Emsisoft gibi firmaların zararlı yazılım kaldırmak için özel programları da mevcut.

Şirketler tarafından geliştirilen ücretsiz yazılımları kullanarak bilgisayarınızdaki keylogger’ları temizlemek mümkün. Ayrıca ücretli antivirüs kullanarak zararlı yazılımlara karşı bilgisayarınızı koruma altına alabilirsiniz.

Linux tabanlı işletim sistemi için, Sophos, Comodo ve ClamAv programlarını mevcut. Ayrıca macOS kullanıcıları için intego, Bitdefender ve Mackeeper programlarını öneriyoruz.

Antivirüs yazılımları hakkında bilgi almak için aşağıdaki içeriğe göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca buradan en iyi ücretsiz antivirüs yazılımlarını da öğrenebilirsiniz.

En iyi ücretsiz antivirüs yazılımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Keylogger nedir, nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir? için yorumda bulun

    Keylogger nedir, nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Keylogger nedir, nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir? için ilk yorumu yapabilirsin.