Karşılıklı davalı Ericsson ve Samsung’dan küresel patent anlaşması

Telekomünikasyon dünyasının iki büyük devi Ericsson ve Samsung güçlerini birleştiriyor. İkili arasında patent anlaşması imzalandı.

Yapılan anlaşma sayesinde 1 Ocak 2021’den itibaren iki firma telekomünikasyon ve ağ ürünlerindeki patentlerini herhangi bir ücret ödemeden kullanabilecek. Firmalar kullandıkları patentler için patent sahibine fikri mülkiyet lisansı ücreti ödüyor ve satışların artmasıyla ödenen ücretler de aynı oranda arıyor. Bu anlaşma sayesinde Ericsson ve Samsung, birbirine ödeyecekleri fikri mülkiyet lisans ücretinden kurtulmuş olacak.

İlginizi Çekebilir Sevgililer Günü hediyesi olarak alınabilecek Samsung modelleri Ayrıca Bkz. “Google, SpaceX’in Starlink internet hizmetiyle bulut anlaşması yapıyor”

Anlaşma 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren satılan ağ altyapısı ve telefonları kapsıyor. 5G dahil olmak üzere hücresel teknolojilerle ilgili patentleri içeriyor. Diğer patentler için karşılıklı ücret ödenmeye devam edecek.

Büyük cezayla sonuçlanabilecek davalar sona erdi

Patent anlaşması sayesinde, iki şirket tarafından daha önce yapılan patent ihlali şikayetleri ve devam eden davalar sona erdi. ABD’de Uluslararası Ticaret Komisyonu (USITC) nezdinde şikayetler ve çeşitli ülkelerde çeşitli davalar bulunuyordu. Ticari gizlilik nedeniyle anlaşma hakkında daha fazla detaya yer verilmedi.

Ericsson’dan yapılan açıklamada 2021’in ikinci çeyreğinde fikri mülkiyet lisans gelirlerinin 2 milyardan 2,5 milyar krona çıkması beklendiği açıklandı. Firmanın portföyünde 57 binin üzerinde patent bulunuyor. Ar-Ge çalışmalarıyla patent sayısı her geçen gün arıyor. Ericsson, Çinli firmalara uygulanan ambargolar sonrasında 5G teknolojilerinde dünya genelinde lider konuma yükselmeyi başardı.

  • Ana Sayfa
  • Mobil
  • Karşılıklı davalı Ericsson ve Samsung’dan küresel patent anlaşması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Karşılıklı davalı Ericsson ve Samsung’dan küresel patent anlaşması için yorumda bulun

    Karşılıklı davalı Ericsson ve Samsung’dan küresel patent anlaşması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karşılıklı davalı Ericsson ve Samsung’dan küresel patent anlaşması için ilk yorumu yapabilirsin.