Joe Biden yönetimi, ABD’nin ilk ticari ölçekli deniz üstü rüzgâr projesine onay verdi

Rüzgâr enerjisi yatırımlarında Avrupa ve Asya’ya kıyasla fazlasıyla geride olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Biden yönetiminin yeşil enerjiye yatırım sözü kapsamındaki ilk büyük atılımını yapmaya hazırlanıyor. Ülkenin ilk ticari ölçekli deniz üstü rüzgâr projesi için Beyaz Saray’dan onay çıktı.

Özellikle Donald Trump döneminde yenilenebilir kaynaklara yatırım alanında sınıfta kalan ülke, Vineyard Rüzgâr projesi kapsamında Massachusetts eyaleti açıklarında inşa edilecek 84 kadar türbinle bu açığını bir nebze de olsa kapatacak. Yetkililer, proje tamamlandığında 800 megawatt kapasiteye ulaşılacağını bunun da yaklaşık 400 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacağını düşünüyor.

İlginizi Çekebilir 35 milyar dolar değerindeki yapay rüzgâr adası için Danimarka parlamentosundan onay çıktı Ayrıca Bkz. “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den yenilenebilir enerjiye yönelik açıklamalar”

Avrupa ve Avrupa’ya kıyasla devede kulak gibi görünen bu rakamlar, kurulu rüzgâr gücü sadece 42 megawatt olan ülke için oldukça önemli. Biden yönetiminin rüzgâr enerjisi, özellikle de deniz üstü rüzgâr santrali yatırımları için büyük planları bulunuyor. Yönetimin 2030 yılı itibariyle 30 bin megawatt rüzgâr enerjisi planı, ülkenin en önemli yatırımlarından biri olarak gösteriliyor. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 2035 yılı %100 temiz enerji planı da bu değişimin sonucu olabilir.

Projenin geçmişi 2009 yılına dayanıyor

Proje kapsamında İçişleri Bakanlığından da bir açıklama yapıldı. Bakan Deb Haaland bu konuda yaptığı açıklamada “Temiz enerjiden oluşan bir geleceğe ulaşma imkânına sahibiz. Proje için verilen onay ile Yönetimin iklim değişikliğiyle mücadele ederken yüksek ücretli sendika işleri yaratma hedefine bir adım daha yaklaşacağız.” ifadelerini kullandı.

2023 yılında faaliyete geçmesi planlanan projenin geçmişi ise 2009 yılına dayanıyor. Ancak politik tercihler, projenin bunca süredir askıda kalmasına neden olmuş.

Vineyard Rüzgâr projesi, ABD’nin yeşil gelecek planları için ne kadar önemli olsa da ülkedeki kışı başı sera gazı üretimi, ciddi bir sorun olarak görünüyor. ABD merkezli düşünce kuruluşu Rhodium Group’un yayınladığı rapora göre ABD, 17.6 ton olarak gerçekleşen kişi başı sera gazı üretimiyle dünyada birinci sırada.

https://www.theverge.com/2021/5/11/22430981/offshore-wind-farm-commercial-scale-federal-approval-vineyard-wind-massachusetts

  • Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Joe Biden yönetimi, ABD’nin ilk ticari ölçekli deniz üstü rüzgâr projesine onay verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Joe Biden yönetimi, ABD’nin ilk ticari ölçekli deniz üstü rüzgâr projesine onay verdi için yorumda bulun

    Joe Biden yönetimi, ABD’nin ilk ticari ölçekli deniz üstü rüzgâr projesine onay verdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Joe Biden yönetimi, ABD’nin ilk ticari ölçekli deniz üstü rüzgâr projesine onay verdi için ilk yorumu yapabilirsin.