Jack Dorsey’in tweetine 2.5 milyon dolar ödeyen Türk

Twitter CEO’su Jack Dorsey, ilk tweetini satışa çıkardı. Valuables BY Cent üzerinden satışa çıkan ilk tweet için NFT dediğimiz kripto dijital ödeme yöntemi kullanıldı. Sanal açık artırma kısa sürede 2.5 milyon dolar gibi bir meblağa ulaştı. Bir Türk iş insanının 2.5 milyon dolar teklifiyle birlikte açık artırma da sona erdi.

Twitter CEO’su ilk tweeti için açık artırma yaptı

Jack Dorsey, Twitter’ı ilk kurduğu 2006 yılında, “Just setting up my twttr” şeklinde ilk  tweetini attı. Sadece kendi twitterını ayarladığını anlatan bu basit paylaşım, için Sina Estavi adlı kullanıcı 2.5 milyon dolar ödedi.

Sina Estavi’nin ise Cryptoland ve Malezya merkezli Bridge Oracle şirketinin CEO’su olduğu ortaya çıktı. Yaptığı teklifi Twitter üzerinden paylaşan Estavi, Türk kullanıcıların da ilgisini çekti.  Profilde gezen ve Türkçe paylaşımlar olduğunu fark eden kullanıcılar ise Sina Estavi’yi merak etti. Bu merak sonrası Türk kullanıcının sorduğu “baba sen türkçeyi nasıl söktün” sorusuna aslen Türküm cevabı verdi.

NFT dediğimiz sanal müzayedeler, dijital sanat eseri sahiplerinin sanal müzayedeler için kullandıkları bir teknoloji. Bu anlamda NFT müzayedeleri dijital sanatın kime ait olduğunu belgeleyen bir yapıya sahip. Bu belirleme ise değiştirilemez kripto belirteci şeklinde bir teknoloji sayesinde gerçekleşiyor.

Bildiğiniz gibi kripto paralar farklı kripto paralara dönüştürülebiliyor. Ancak NFT teknolojisi diğer kripto paralardan biraz farklı çalışıyor. Buna göre NFT değerlerini diğer kripto paralara dönüştürmek mümkün değil. Kişi satılan dijital ürünün kendine ait olduğunu bu özel dijital imza ile kanıtlamış oluyor.

Bu ödemeyi Ethereum ile yapan Estavi, 1630 Ethereum ile ödeme yaptı. Bu ödemenin şu anki değeri ise 2 milyon 600 bin dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Jack Dorsey’in tweetine 2.5 milyon dolar ödeyen Türk için yorumda bulun

    Jack Dorsey’in tweetine 2.5 milyon dolar ödeyen Türk için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Jack Dorsey’in tweetine 2.5 milyon dolar ödeyen Türk için ilk yorumu yapabilirsin.