İran Bitcoin (BTC) madenciliğinden 1 milyar dolar kazanabilir

Bir Blockchain analiz şirketi olan Elliptic’in yaptığı araştırma tahminlerine göre İran’ın yıllık bazda Bitcoin (BTC) madenciliğinden geliri 1 milyar dolara ulaşabilecek seviyede. 

İlginizi Çekebilir Madenciler satmak yerine BTC biriktirmeye başladı: Bu ne anlama geliyor?

Ülkenin küresel hash oranını (kısaca hesaplama ve kazım gücü diyebiliriz) diğer ülkelere kıyasla %5 artış yaşadı. Öyle ki ülkedeki mining (madencilik) çiftliklerinin yaklaşık olarak harcadığı enerji 600 megawatt düzeyinde. Bu yüzden son zamanlarda hızla artan yetkisiz mining işlemleri sebebiyle ülkede sık sık elektrik kesintileri meydana geliyor. Hatta bazı madenciler işi ileriye götürerek ücretsiz elektrik kullanabilmek adına camilerden elektrik çekerek madencilik yapıyorlar. Yönetim ise bu tarz durumlar adına özel bir tim kurmuş durumda.

Ayrıca Bkz. “Kripto piyasası yine çöktü, Çin darbe üstüne darbe vuruyor”

İran yönetimi ABD’nin petrol ihracatı konusundaki yaptırımlarını aşmanın yolu olarak Bitcoin’i kullanıyor. İran yönetimi madenciliği çeşitli düzenlemeler getirmek istese de ABD yaptırımlarını BTC ile aştığı için eli kolu bağlanmış durumda. 

Şu an bilindiği kadarıyla İran Merkez Bankası kripto paralar ile ithalat için ödeme izni vermekte. Yani insanlar bazı istisnai durumlarda kripto paraları ticaret için kullanabiliyor. Fakat İran yönetiminin nasıl bir yol izleyeceği henüz kesin gözükmüyor.

https://u.today/iran-to-net-1-billion-in-annual-bitcoin-mining-revenue-elliptic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İran Bitcoin (BTC) madenciliğinden 1 milyar dolar kazanabilir için yorumda bulun

    İran Bitcoin (BTC) madenciliğinden 1 milyar dolar kazanabilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İran Bitcoin (BTC) madenciliğinden 1 milyar dolar kazanabilir için ilk yorumu yapabilirsin.