iPhone’lara eklenecek o özellik yanlış anlaşılmış!

Apple’ın yeni işletim sistemi sürümü iOS 14.5 beta süreci devam ediyor. Yeni sürümle birlikte iPhone’lara eklenecek bir özelliğin yanlış anlaşıldığı ortaya çıktı: Söz konusu özellik Siri’ye “müzik çal” komutu verdiğimizde, otomatik olarak telefonumuzdaki Spotify veya diğer müzik uygulamalarından herhangi birini seçmemize imkan tanıyordu.

Çoğu kullanıcı bu özelliği “iOS 14.5’te varsayılan müzik uygulaması değiştirilecek” şeklinde yorumlamıştı. Fakat Apple, özelliğin bu işe yaramadığını söyledi. Siri’nin kullanıcıları daha iyi tanımasını sağlamak amacıyla geliştirildiğini de ekledi.

iOS 14.5 varsayılan müzik uygulamasını değiştirmeye izin vermiyor

Apple’ın açıklamasına göre iOS 14.5 ile beraber Siri, iPhone kullanıcılarının müzik dinleme alışkanlıklarını daha iyi öğrenecek. Örneğin Spotify uygulamasında şarkı dinlemeyi, Apple Podcast’te podcast dinlemeyi ve başka bir müzik uygulamasında ise sadece sesli kitap dinlemeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Veya bu durumun tam tersi de olabilir.

İşte bu tür durumlarda Siri, her seferinde sizi seçim yapmak zorunda bırakmamak adına bir kereliğe mahsus, size hangi uygulamayı kullanmak istediğinizi soracak. Seçiminizi yaptıktan sonra, Siri çalmasını istediğiniz müziği veya podcasti otomatik olarak seçtiğiniz uygulamada açacak.

Bu noktada Apple, uygulama geliştiricilerine birtakım API’ler sağladığını söyledi. Uygulama geliştiricileri, insanların uygulamalarında neyi neden dinlediği konusunda daha fazla bilgiye erişim sağlamak için Apple’ın hazırladığı API’lerden faydalanabilecekler. Bu sayede geliştiriciler, Siri’ye kendi uygulamalarını anlama noktasında katkı sağlamış olacaklar.

Bu arada Apple, iOS kullanıcılarının herhangi bir seçim yapmaksızın belirli bir müziği uygulama adı belirterek açmalarını engellemeyecek. Örneğin, müziği kendi istediğiniz bir uygulamayla açmak için “…. uygulamasında Sagopa Kajmer – 366. Gün aç” komutunu verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. iPhone’lara eklenecek o özellik yanlış anlaşılmış! için yorumda bulun

    iPhone’lara eklenecek o özellik yanlış anlaşılmış! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iPhone’lara eklenecek o özellik yanlış anlaşılmış! için ilk yorumu yapabilirsin.