İnternet hızındaki 30 yıllık hızlı büyüme yakında duracak: Peki ama neden?

Birkaç on yıl boyunca, Moore yasasıyla birlikte, Jacob Nielsen tarafından formüle edilen başka bir ampirik yasa işlemeye başladı. Bu yasa, ortalama bir kullanıcının İnternet erişim hızının yılda ortalama %50 arttığını belirtiyor. Ancak, Strategy Analytics uzmanları, Nielsen yasasının Moore yasasından sonra geçerliliğini yitireceğini açıkladılar.

İlginizi Çekebilir Türkiye’nin fiber internet haritası çıkarıldı: Gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz Ayrıca Bkz. “Android 12, üçüncü taraf mağazalardan uygulama indirmeyi kolaylaştıracak”

İnternet hızının artışını gerektirecek yeni teknoloji yok

Analistlere göre genişbant internet erişim hızındaki artış 2028’e kadar %82 azalacak. Uzmanlar, önümüzdeki yıllarda kullanıcıların çoğunun 100-300 Mb/sn‘nin üzerindeki internet hızlarına ihtiyaç duymayacağına inanıyorlar. Strategy Analytics’in baş analisti Dan Grossman, bu analiz hakkında şöyle bir açıklama yaptı:

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, trafik artışı azalıyor. Sonuçta hiçbir şey sonsuza kadar büyümez. Geniş bant internet trafiğindeki artış, video akışındaki son patlama da dahil olmak üzere bir dizi olguyla beslendi ve internet hızındaki yüksek büyümeyi neyin desteklemeye devam edebileceğini göremiyoruz. 8K video, sanal gerçeklik, akışlı oyunlar ve akıllı evler, ağ hızını daha da artırmak için yeterince güçlü teşvikler değil.

Strategy Analytics‘in hizmet direktörü Phil Candell, her zamankinden daha yüksek internet hızları sunmak yerine, sağlayıcıların kaliteye odaklanmasının ve ağ gecikmesini azaltma ve bağlantı güvenilirliğini artırma gibi yeni özellikler sunmanın mantıklı olduğunu ekledi.

https://news.strategyanalytics.com/press-releases/press-release-details/2021/Strategy-Analytics-Fixed-Broadband-Traffic-Growth-Slowing/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnternet hızındaki 30 yıllık hızlı büyüme yakında duracak: Peki ama neden? için yorumda bulun

    İnternet hızındaki 30 yıllık hızlı büyüme yakında duracak: Peki ama neden? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnternet hızındaki 30 yıllık hızlı büyüme yakında duracak: Peki ama neden? için ilk yorumu yapabilirsin.