Intel’in yeni işlemcilerinin tanıtım tarihi sızdırıldı

İşlemci sektöründe rekabet iyice kızışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz sene tanıttığı M1 işlemcileriyle performans artışı sağlayan ve pek çok kullanıcı tarafından sevilen işlemcilere Intel’den cevap geldi.

Intel, bu yeni işlemcileriyle eskiye kıyasla performansını arttırdığını ve çok daha iyi işler çıkardığını belirtiyor. Şirket bu işlemcileri ise 3. çeyrekte tanıtmayı planlıyor.

Intel yeni işlemcileriyle daha da güçlenecek

Yayınlanan en son rapora göre, Intel’in 12. Nesil işlemcileri önemli bir performans artışı sağlayabilir. Intel’in, CES 2021 sunumunda ortaya çıkan bilgiye göre 12. Nesil Alder Lake platformu Eylül 2021’de piyasaya süreceği ön görülüyor.

Önceki masaüstü mimarilerinin aksine Alder Lake; yüksek performanslı Golden Cove çekirdekleriyle yüksek verimli Atom çekirdeklerinin bir kombinasyonunu kullanarak hibrit bir mimariye sahip olacak. Alder Lake’in daha önceki bir sızıntıdan Intel’in 10nm Gelişmiş SuperFin sürecini kullanacağını zaten biliyorduk. Ancak yeni mimari ve tasarımın Gracemont çekirdekleri sayesinde % 15 daha iyi güç verimliliği sağlayacağı belirtiliyor.

Bu, 12. Nesil Alder Lake’in, Intel’in 2015’te piyasaya sürülen eski Skylake mimarisine göre % 40-50‘lik bir performans artışı sağlayacağı anlamına geliyor. Alder Lake’in 16 çekirdekli CPU’sunun Intel’in 11. Nesil mobil işlemcisi olan Tiger Lake’e göre % 20‘ye kadar IPC kazancı sağlaması bekleniyor.

Mevcut donanımlarını Alder Lake’e yükseltmek isteyenler, yeni bir karta ihtiyaç duyacaklar. Çünkü 12. Nesil işlemci , LGA 1200 tasarımından daha büyük bir kullanım alanına ihtiyaç duyuyor. Ayrıca yeni bir LGA 1700 soketi kullanıyor. Yeni soket ayrıca PCI Express 5.0 standardı desteği, DDR5 bellek, yeni Thunderbolt ve Wi-Fi desteği gibi yeni özellikleri de içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Intel’in yeni işlemcilerinin tanıtım tarihi sızdırıldı için yorumda bulun

    Intel’in yeni işlemcilerinin tanıtım tarihi sızdırıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Intel’in yeni işlemcilerinin tanıtım tarihi sızdırıldı için ilk yorumu yapabilirsin.