Intel, var olmayan bir şirkete tazminat ödeyecek

Ryzen serisi işlemcilerin yükselişiyle beraber zor günler geçiren Intel, zor günler geçirmeye devam ediyor. Özellikle kullanıcılara yönelik işlemci piyasasında pazar payı kaybının ardından, şirkete bir darbe de telif davasından geldi. Mahkeme Intel’in, uzun süredir aktif olmayan VLSI Technology‘e 2.18 milyar dolar tazminat ödemesini istedi.

Dava için küllerinden doğan şirket, VLSI

Pek çoğumuzun adını ilk kez duyduğu VLSI, Apple ve Acorn ile beraber ARM projesinin mimarlarından. Daha sonra küçülen şirketi, Philips 1999 yılında satın aldı. Bu olayın ardından tüm varlıkları Philips’in alt şirketi NXP’ye gitti. Bu tarihten sonra adını bir daha duymadığımız şirket, 2019 yılında küllerinden doğdu. Üstelik bir dava için.

Intel’e dava açan VLSI, şirketi önemli telifleri ihlal etmekle suçladı. Üç farklı patentin ihlal ettiğini söyleyen şirket, yarı iletken üreticisi Intel’den tazminat talep etti. Söz konusu patentler, 2009, 2010 ve 2012 yıllarında başka şirketlere verilmesine rağmen, kısa süre önce kurulan VLSI’a geri döndü.

Suçlamaları kabul etmeyen Intel, VLSI’ı  deyim yerindeyse “zombi” olmakla suçladı. Ancak yeterli olmayan bu savunma mahkemeyi ikna etmeyi başaramadı. Başvurulan üç patentten ikisinin kesinlikle ihlal edildiğine karar veren Intel, cezadan kaçamadı. Şirket bir telif için 1.5 milyar, diğeri için ise 675 milyon dolar ödeyecek. Teliflerin bir kısmı ise NXP’ye ödenecek. Davanın konusu olan patentler, işlemcinin hızı ve gücünü arttırmak için yapılan işlemlerle ilgili.

Davanın ardından açıklama yapan şirket, “Temyize gitmeyi planlıyoruz ve bu davayı kazanacağımıza inanıyoruz.” açıklamasını yaptı. Şirket temyizi kaybetmesi durumunda yıllık gelirinin %10’luk kısmına denk gelen bu tazminatı ödemek zorunda kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Intel, var olmayan bir şirkete tazminat ödeyecek için yorumda bulun

    Intel, var olmayan bir şirkete tazminat ödeyecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Intel, var olmayan bir şirkete tazminat ödeyecek için ilk yorumu yapabilirsin.