Instagram’a gelen yeni özelliğin insan psikolojisi üzerindeki etkileri

Instagram‘a yeni gelen beğeni gizleme özelliğiyle insanların üzerindeki medya baskısını azalma hedefleniyor. Kraliyet Halk Sağlığı Derneği’nin (RSPH) yaptığı araştırmaya göre sosyal medya, özellikle Instagram, gençler üzerinde “yetersizlik ve kaygı” duyguları yaratarak muhtemel psikolojik rahatsızlıkları tetikliyor.

Ayrıca Bkz. “Instagram beğeni sayısı gizleme özelliği kullanıma sunuldu”

Instagram‘ın patronu Adam Mosseri yeni özelliğin tanıtımında, insanların bu yeni özellikle beraber sosyal medyadaki varlıkları üzerinde daha belirleyici olacaklarını söyledi. Bir anlamda bir süredir konuşulan bir “güvenli alan” mantığının Instagram için uygulanmaya geçildiği söylenebilir. Bu anlamda kullanıcılar paylaşımlarını yaparken gelen reaksiyonları istedikleri gibi filtreleyebilecekler. Mosseri‘nin açıklamasına göre bu insanların o platformlarda geçirdiği zamanı daha keyif hale getirecek.

Kuşkusuz bu yeni özellik kullanıcıları alınan geri dönüşlere karşı daha az kırılgan yapacak. Dahası halihazırda günlük hayatta da yaşanılabilecek negatif etkileri de ortadan kaldırarak bir anlamda bu platformları birer kapalı fanus haline getirecek. Uzun vadede gündelik hayattan bu kopuşun zihinsel sağlık üzerinde iyi mi kötü mü olduğunu hep beraber göreceğiz.

Kaynakça https://www.bbc.com/news/technology-57254488 https://www.bbc.com/news/health-39955295

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Instagram’a gelen yeni özelliğin insan psikolojisi üzerindeki etkileri için yorumda bulun

    Instagram’a gelen yeni özelliğin insan psikolojisi üzerindeki etkileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Instagram’a gelen yeni özelliğin insan psikolojisi üzerindeki etkileri için ilk yorumu yapabilirsin.