Huawei’den EMUI 11 ve HarmonyOS açıklaması

Huawei EMUI 11 arayüzü, geçtiğimiz Eylül ayında Huawei Geliştirici Konferansı’nda tanıtılmıştı. Daha gelişmiş hale getirilen her zaman açık ekran özelliği, yeni animasyonlar, çoklu ekran desteği ve daha birçok özelliği kullanıcılarla buluşturan güncelleme hakkında son durum açıklandı.

Huawei’nin açıklamasına göre, EMUI 11 dünya genelinde 100 milyondan fazla kullanıcı tarafından yüklendi. Google yasağı gölgesinde piyasaya çıkan arayüzün kısa sürede bu kadar hızlı yayılması büyük bir başarı.

EMUI 11 güncellemesi 100 milyon barajını geçti

Hatırlayacak olursanız Huawei, EMUI 11’i arayüzünü ilk başta Çin’de kullanıma açmıştı. İlk olarak Huawei P40, Mate 30 ve MatePad Pro modellerinde test edildi ve daha sonra test süreciHuawei P30 ve Mate 20 gibi diğer akıllı telefonlara kadar genişletildi.

2020’nin sonlarındaysa Huawei, EMUI 11’in beta testlerini global pazara da açtı. Hemen akabinde şirket, EMUI 11’in kararlı haliyle piyasaya sürüleceği zamanları açıkladı. Açıklamaya göre Huawei, 2021’in ilk yarısı boyunca EMUI 11’i OTA yoluyla kullanıcılarına dağıtmaya devam edecek.

Huawei EMUI 11’den sonra odağını HarmonyOS işletim sistemine çevirecek

EMUI 11 arayüzüne ek olarak Huawei, yazılım güncellemelerinde bir sonraki hedefinin HarmonyOS’u kullanıcılara getirmek ve eski cihazları da yükseltmek olacağını ifade etti.

Edinilen bilgilere göre Huawei, Nisan ayında akıllı telefonlar için HarmonyOS’u piyasaya sürecek. Bununla birlikte de, HarmonyOS’u alan ilk parti cihazlar arasında şirketin en son katlanabilen formdaki telefonu Huawei Mate X2 yer alacak. Elbette ki Mate X2, HarmonyOS’a yükseltilebilen tek telefon olmayacak.

Huawei Yazılım Departmanı Başkanı Wang Chenglu, yaptığı bir açıklamada şirketin HarmonyOS destekli yepyeni bir akıllı telefon piyasaya süreceğini duyurmuştu. Aynı zamanda bir başka rapor, HarmonyOS destekli ilk akıllı telefonunun Huawei P50 olacağını öne sürmekteydi. Ancak bu raporu doğrulayan bir bilgi henüz bulunmuyor.

Bu arada EMUI 11, yakında yeni bir sürümüyle daha kullanıcıların karşısına çıkacak. EMUI 11.1 adıyla piyasaya çıkması beklenen bu arayüz, Huawei HarmonyOS işletim sisteminden gücünü alacak. Yani beklenenin aksine, Android tabanlı olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Huawei’den EMUI 11 ve HarmonyOS açıklaması için yorumda bulun

    Huawei’den EMUI 11 ve HarmonyOS açıklaması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Huawei’den EMUI 11 ve HarmonyOS açıklaması için ilk yorumu yapabilirsin.