Harry Potter oyunundan şaşırtan istifa kararı

Harry Potter dünyasında geçecek Hogwarts Legacy oyununun geliştiricisi Troy Leavitt bugün Twitter hesabı üzerinden projeden istifa ettiğini duyurdu. Feminizm ve azınlık hakları konusundaki ayrıştırıcı tutumları nedeniyle son dönemlerde tartışmaların odak noktasında olan isim, Warner Bros Games ile yollarını ayırdığını açıkladı.

Avalanche Software tarafından hazırlanan aksiyon temalı rol yapma oyunu Hogwarts Legacy, Harry Potter hayranları tarafından sabırsızlıkla beklenirken; projeyi aksatacak bu haber serinin fanlarını hayal kırıklığına uğrattı. Normal şartlarda 2022 yılında çıkacağı bilinen yapımın kritik istifa kararının ardından ertelenip ertelenmeyeceği ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Hogwarts Legacy’nin geliştiricisi Troy Leavitt istifa etti

Hogwarts Legacy oyunu için Baş Tasarımcı olarak görev alan Troy Leavitt, YouTube kanalında sergilediği tartışmalı fikirlerinin ardından gelen tepkiler üzerine Avalanche Software’den ayrıldığını açıkladı. Aynı zamanda projeyle de bağlarını koparttığını duyuran oyun geliştiricisi, bu kararı kısa bir tweet aracılığıyla takipçileriyle paylaştı.

Avanlanche Software ile yollarımı ayırmaya karar verdim. Oyun, geliştirme ekibi ve Warner Bros Games hakkında söylenecek güzel şeyler dışında hiçbir şeyim yok,” diyen Troy Leavitt, “Yakında YouTube kanalımda bununla ilgili bir video yayınlayacağım,” diyerek ayrıntı vermeyi erteledi.

Elbette ki bu Hogwarts Legacy hakkında çıkan ilk problem değil. Zira daha önce Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling’in transfobik görüşleri ile ilgili birtakım tartışmalar ortaya çıkmıştı. Yakın bir zaman önce ise oyunda, oyunculara transseksüel karakterler yaratma şansı verileceği iddiaları gündeme yansımıştı. Aynı zamanda Avalanche Software şirketinin yaptığı bir açıklamada, beklenen oyunun yazar Rowling ile doğrudan ilişkisi olmadığını ifade etmesi iki taraf arasındaki gerilimi kızıştıran bir çıkış yaratmıştı.

Şimdilik Hogwarts Legacy’nin çıkış tarihi konusunda bir erteleme ya da problem yaşandığı basına yansımadı. Ancak yine de Leavitt’in istifası nedeniyle oyun beklenenden biraz daha geç çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Harry Potter oyunundan şaşırtan istifa kararı için yorumda bulun

    Harry Potter oyunundan şaşırtan istifa kararı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Harry Potter oyunundan şaşırtan istifa kararı için ilk yorumu yapabilirsin.