Güney Kore yonga üretimi için 450 milyar dolar ayırıyor

Küresel çapta yaşanan yonga krizi erken yatırımın ne denli önemli olduğunu gösterdi. Gerek ülkeler gerekse üreticiler yoğun bir yatırım yarışına girmiş durumda. Bu yarışta deneyimi olan ülkeler biraz daha şanslı. Güney Kore bunlardan birisi.

İlginizi Çekebilir Kötü hava şartları Samsung tesislerini vurdu, üretim sıkıntısı yaşandı

Tam 450 milyar dolar

Geçtiğimiz haftalarda ABD hükümeti yonga üretimi için proje başına 10 milyar dolar mali yardım açıklamıştı. Bu kez de Güney Kore hükümeti 10 yıllık dönem için 450 milyar dolarlık bir yatırım paketi açıkladı.

Ayrıca Bkz. “Android, yürürken akıllı telefon kullananları önlerine bakmaları konusunda uyaracak”

153 Güney Kore firması ile birlikte alınan karar kapsamında ülkenin yonga üretim yarışında rekabet içerisinde kalması amaçlanıyor. 450 milyar dolar ise firmaların yaptığı toplam yatırımı temsil ediyor. Elbette bunun içerisinde devletin desteği de olacak. Programın lokomotifi ise Samsung ve SK Hynix firmaları olacak. 

Samsung önümüzdeki 10 yıl içerisinde toplamda 151 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. SK Hynix ise açıkladığı 106 milyar dolarlık paketin yanına 97 milyar dolar daha ekliyor. Kalan 100 milyar dolarlık yatırım ise diğer firmalar tarafından yapılacak.

Güney Kore ağırlıklı olarak bellek teknolojilerine odaklanıyor. Bu bakımdan gelişmeler de bellek tarafında yaşanacaktır. Samsung’un ise bu yarışta işlemci ve grafik tarafına da odaklanacağını söyleyebiliriz.
 

https://www.techpowerup.com/282210/south-korea-unveils-ambitious-usd-450-billion-semiconductor-manufacturing-investment-plan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Güney Kore yonga üretimi için 450 milyar dolar ayırıyor için yorumda bulun

    Güney Kore yonga üretimi için 450 milyar dolar ayırıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Güney Kore yonga üretimi için 450 milyar dolar ayırıyor için ilk yorumu yapabilirsin.