Google’a tazminat şoku: Bu kez Android Auto

Avrupa’da sık sık haksız rekabet davalarına konu olan Google bu kez Android Auto platformu nedeniyle sıkıntıya girdi. İtalya Rekabet Kurumu Google’a hatırı sayılır bir tazminat cezası kesti.

100 milyon Avro ceza

Google’ın Android Auto uygulamalarının kabulü konusunda katı bir tutum izlediği biliniyor. Güvenlik unsurunu gerekçe göstererek pek çok uygulamayı kabul etmiyor. İtalya’da ise bu kurallar başına büyük bir dert açtı.

İlginizi Çekebilir TomTom AmiGO uygulaması Android Auto’ya geldi Ayrıca Bkz. “Süre doldu: WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyenlere ne olacak?”

Sürücülerin şarj istasyonlarını bulabilmelerini ve yer ayırtabilmelerini sağlayan JuicePass uygulaması yaklaşık ki yıldır Android Auto platformunda yer almak için mücadele ediyor. Google’dan izin gelmeyince de soluğu İtalya Rekabet Kurumu’nda aldı.

Rekabet Kurumu yaptığı soruşturma sonucunda Google’ın hakim konumunu kötüye kullanarak Enel X geliştiricisine fırsat tanımadığına kanaat getirmiş. Ayrıca Google Haritalar platformunda da istasyon rezervasyonu ve ödeme imkanı sunmamasının JuicePass için dezavantaj olduğuna karar vermiş. Bunun sonucunda da 100 milyon Avro tutarında tazminata hükmetmiş.

Cezanın önemli tarafı ise kurallar ile ilgili. Google kararın tebliği sonrasında uygulamayı Android Auto platformuna almak zorunda. Ayrıca geliştiricilere de kolay uygulama hazırlama için gerekli araçları da yayınlayacak.

Karar ülke çapında olsa da Avrupa Birliği içerisine yansımalarının olacağını söylemek yanlış olmaz. Bu da Android Auto için kural değişikliği anlamına geliyor ve Google’ın hakimiyetinin zayıflamasına yol açacak. Google ise kararı kesinlikle kabul etmediklerini bildirdi.

https://www.gsmarena.com/google_faces__euro100_million_fine_in_italy_for_abuse_of_dominant_position_of_android_auto-news-49100.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Google’a tazminat şoku: Bu kez Android Auto için yorumda bulun

    Google’a tazminat şoku: Bu kez Android Auto için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google’a tazminat şoku: Bu kez Android Auto için ilk yorumu yapabilirsin.